1,5 roku więzienia za wpuszczenie do sieci wirusa komputerowego

Sędzia federalny w Seattle skazał w piątek 19-letniego Jeffrey’a Lee Parsona na 1,5 roku więzienia za rozpowszechnienie w internecie jednej z wersji wirusa Blaster, który w połowie 2003 roku zainfekował ponad 48 tys. komputerów.

Parson, który przyznał się do winy, został również skazany na wykonywanie nieodpłatnie prac na cele ogólnospołeczne, wyrównanie strat oraz umieszczenie pod dozorem kuratora na okres 3 lat.

Stworzony przez Parsona wariant „B” wirusa Blaster (nazywany również „teekids”) zagrażał komputerom m.in. w siedzibie głównej koncernu Microsoft w miejscowości Redmond, na przedmieściach Seattle.

Zdaniem adwokatów Microsoftu, straty spowodowana przez lekkomyślnego internautę mogą łatwo przewyższyć milion dolarów. Wysokość odszkodowania, jakie będzie musiał zapłacić Parson sąd ustali na odrębnym posiedzeniu w lutym.

Wirus Blaster i jego odmiany wykorzystują lukę w zabezpieczeniach komputerowych systemów operacyjnych Windows, które wykorzystywane są w ponad 90 proc. komputerów na świecie.

Źródło informacji: PAP