16-latek odmieni Internet?

Projekt Adnana Osnani okazał się najlepszy spośród wszystkich prac zgłoszonych przez starających się o tytuł „Naukowca Roku” uczniów irlandzkich college’ów. 16-latek otrzymał czek na 3 tysiące euro, jednak już wkrótce na jego bankowe konto mogą trafić znacznie większe kwoty. Stworzona przez młodego Irlandczyka przeglądarka internetowa „Xwebs megabrowser” może dokonać prawdziwej rewolucji w Internecie.

Adnan Osnani z pamiątkowym pucharem
Według twórcy, zastosowany w programie algorytm może aż 6-krotnie przyspieszyć przeglądanie stron internetowych. Efekt ten został osiągnięty dzięki dzieleniu otrzymywanych zadań na pakiety i równoczesnej obsłudze kilku strumieni danych. Jak dotąd te rewelacje nie zostały potwierdzone przez niezależne testy – do pomiarów potrzebny byłby dostęp do pełnego kodu źródłowego przeglądarki, a młody programista nie chce go ujawnić przed prawnym zastrzeżeniem swoich rozwiązań.

By przekonać sędziów, że „Xwebs megabrowser” zasługuje na główną nagrodę w konkursie wystarczyły jednak inne zalety aplikacji Osnaniego. Jest wśród nich aż 120 zintegrowanych w programie mechanizmów wyszukiwawczych oraz aplikacje do odtwarzania plików multimedialnych we wszystkich stosowanych obecnie formatach. Wśród interesujących opcji można wymienić też Phoebe – animowaną postać, która może odczytywać zawartość stron, a także translator pozwalający tłumaczyć na angielski strony stworzone w innych językach. Gary McDarby, czołowy badacz najbardziej znanej uczelni technicznej świata – Massachussets Institute of Technology – przyznał, że rozwiązania zastosowane przez Osnaniego „podnoszą poprzeczkę dla firm z branży”.

Osmani jest samoukiem. Pierwszy komputer dostał od rodziców w wieku lat 10, by jako 12-latek zacząć programować. Nad programem zgłoszonym do konkursu pracował dwa lata.

Więcej informacji: wired.com