64-bitowy Windows XP wciąż daleko

Microsoft przygotował kolejną beta wersję systemu Windows XP dla procesorów x86-64, uwzględniającą obsługę układów Intela. Nie zmienia to faktu, że zanim 64-bitowy system trafi na rynek, minie jeszcze kilka miesięcy.

Wcześniejsze bety Windows XP Professional x64 Edition nie działały na komputerach z procesorami Intel Pentium 4 oraz Intel Xeon, a jedynie z układami AMD Athlon 64 i Opteron. Układy AMD i Intela są ze sobą kompatybilne, jednak jak się okazuje – nie w 100%. Układy AMD mają np. zestaw instrukcji 3DNow! które nie występują w produktach Intela, z kolei Intel posiada m.in. technologię Hyper-Threading, której brak w produktach AMD. Ponadto niektóre instrukcje są przetwarzane przez różne chipy w różny sposób, dlatego Microsoft musiał dopracować kwestie zgodności z produktami obu firm.

Pierwotnie 64-bitowa wersja Windowsa XP zapowiadana była na przełom 2003/2004, ale później Microsoft stopniowo przesuwał premierę i aktualnie mówi o końcu bieżącego roku. To wyjątkowo niekorzystna sytuacja dla firmy AMD – prawdopodobnie już za kilkanaście miesięcy wszystkie procesory tego producenta będą 64-bitowe.

Źródło informacji: X-Bit Labs