Anty-wirus dla telefonów komórkowych

Fińska firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym – F-Secure – wydała właśnie swojego anty-wirusa dedykowanego dla telefonów komórkowych. Jest to spowodowane rosnącą ilością wirusów rozprzestrzeniających się za pomocą telefonów komórkowych.

Wirusy rozprzestrzeniające się poprzez komórki narobiły już wiele hałasu, m. in. na koncercie Live8 oraz na mistrzostwach świata w Helsinkach.

Wielu specjalistów twierdzi, iż za niedługi czas wirusy „komórkowe” dorównają swoją ilością wirusom komputerowym.

Richard Hales, dyrektor firmy F-Secure w Wielkiej Brytanii, powiedział, iż operatorzy sieci komórkowych mają i stosują odpowiednie oprogramowanie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów w ich sieciach.

Jednak anty-wirus zainstalowany bezpośrednio na komórce jest idealną bronią przeciwko „skaczącym” wirusom z jednej komórki na drugą, np. poprzez technologię Bluetooth.

Wirusy takie jak Cabir bądź CommWarrior rozprzestrzeniają się właśnie poprzez technologię Bluetooth. Oprócz tego, CommWarrior potrafi się także rozprzestrzeniać poprzez słynne MMS’y (Multimedia Messaging System).

Większość takich wirusów infekuje komórki, które wykorzystują system operacyjny Symbian. Prostym rozwiązaniem w takim wypadku jest m. in. wyłączenie obsługi Bluetooth w naszej komórce.

Szacuje się, iż 10% wszystkich komórek jest podatnych na infekcję wirusa Cabir bądź też CommWarrior.

Anty-wirus stworzony przez firmę F-Secure jest pierwszym płatnym oprogramowaniem tego typu. Wcześniej (w marcu) Symantec wydał swoją wersję darmowego anty-wirusa.

Oprogramowanie firmy F-Secure działa na każdym telefonie Nokii z zainstalowanym systemem Symbian.

Źródło: BBC News
Creative MP3 Players dostarczone wraz z wirusem
Wirus na stadionie
Wirusy zagrażające naszym pojazdom