Aplikacja dla ostrożnych

Australijska firma SecureGSM przygotowała program umożliwiający szyfrowanie połączeń telefonicznych w „komórkach” pracujących pod kontrolą systemu Windows Mobile Phone Edition.

Aby nawiązać bezpieczne połączenie, potrzebne są dwa telefony z zainstalowaną aplikacją Australijczyków. Program SecureGSM wymaga systemu Windows Mobile Phone Edition pracującego w urządzeniu z procesorem ARM (lub kompatybilnym) taktowanym zegarem minimum 200MHz. Program do pracy wymaga 6MB pamięci oraz 2MB do zapisywania danych. Rozmowy są szyfrowane 256-bitowym kluczem. Kodowanie oparte jest na algorytmach AES, Twofish i Serpent. Zastosowanie trzech algorytmów, z których każdy uważany jest za niemożliwy do złamania, ma zapewnić całkowite bezpieczeństwo połączeń. Licencja za instalację programu na jednym telefonie kosztuje 249 dolarów australijskich (630 PLN).

Zabezpieczenia sieci GSM zostały złamane już przeszło 5 lat temu, toteż na rynku dostępnych jest wiele skanerów pozwalających na przechwytywanie rozmów. Wprawdzie eksperci podkreślają, że ryzyko podsłuchu nie jest wysokie, niemniej niektóre firmy nie mogą sobie pozwolić nawet na najdrobniejsze zagrożenie „przeciekiem”. Dlatego SecureGSM oczekuje zainteresowania ze strony instytucji finansowych i wojska, które zapewne chętnie zapłacą za wzrost bezpieczeństwa informacji przekazywanych przez telefon.

Źródło: ZDNet