Bezbronne procesory

Badacze odkryli błąd w technologii produkcji mikroprocesorów. Pozwala on cyberprzestępcom na szpiegowanie użytkownika komputera.

Zespół pod kierunkiem niemieckiego kryptologa Jean-Pierre Seiferta stwierdził, że dzisiejsze układy scalone są bardziej narażone na atak, gdyż technologię ich produkcji zmieniono tak, by były jak najbardziej wydajne. „Bezpieczeństwo poświęcono na rzecz wydajności” – stwierdził Seifert w wywiadzie dla Le Monde.

Cyberprzestępca może włamać się do układu scalonego wykorzystując technikę zwaną analizą przewidywania rozgałęzień (BPA – Branch Prediction Analysis).

Dotychczas, by za jej pomocą zaatakować procesor, konieczna była olbrzymia liczba prób, które mogły doprowadzić do odczytania klucza szyfrującego.

Badania Seiferta wykazały, że obecnie, przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania szpiegujące układ scalony, klucze szyfrujące można zdobywać błyskawicznie.

Podczas badań naukowcy już za pierwszym razem zdobyli 512-bitowy klucz szyfrujący. Zajęło im to tysięczne części sekundy.

Szczegółowe dane na temat nowej techniki ataku zostały utajnione. Seifert zademonstruje je na konferencji kryptograficznej, która odbędzie się na początku przyszłego roku.

Źródło: Arcabit