Chińskie komputery tylko z oprogramowaniem

Chiński rząd poinformował rodzimych producentów zestawów komputerowych o obowiązku instalowania systemów operacyjnych oraz podstawowego oprogramowania przed wprowadzeniem produktów do sprzedaży.

Nowe rozporządzenie zostało ustanowione 31 marca przez Ministerstwo Przemysłu Informatycznego, Narodowe Biuro ds. Praw Autorskich oraz Ministerstwo Handlu.

Jak podają media, inicjatywa władz ma na celu zaprezentowanie wysiłków na rzecz walki z piractwem tuż przed planowaną na 20 kwietnia wizytą prezydenta Chin w Stanach Zjednoczonych.

Państwo Środka znajduje się w czołówce krajów o najwyższym wskaźniku obrotu nielegalnym oprogramowaniem. Kwestia ta jest coraz częściej poruszana przez Stany Zjednoczone na forum międzynarodowym, które nawołują Chiny do zaostrzenia kar za ten proceder. Rząd amerykański zagroził już nawet wprowadzeniem sankcji ekonomicznych w przypadku, gdy Chiny nie podejmą odpowiednich kroków.

Dyrekcja Narodowego Biura ds. Praw Autorskich w Pekinie wyjaśnia jednak, że wprowadzenie nowego prawa nie było w żaden sposób podyktowane zewnętrznymi naciskami.

Przedstawiciele Biura przyznali również, że obowiązek instalowania oprogramowania w nowych komputerach obejmuje również zagranicznych producentów, którzy posiadają fabryki na terytorium Chin.

Źródło: CDRInfo