Chiny nakazują rejestrację stron internetowych i blogów

Władze chińskie egzekwują obowiązek rejestracji wszystkich działających w tym kraju stron internetowych i blogów – poinformowała Associated Press, powołując się na stronę internetową chińskiego Ministerstwa Przemysłu Informatycznego.

Za niedopełnienie obowiązku rejestracji grozi zamykanie stron i blogów, a w przypadku wydawców i firm reklamowych grzywny w wysokości do 1 mln juanów (95 tys. euro).

W przypadku stron i blogów prywatnych procedura rejestracji ma zapewnić pełną identyfikację osób odpowiedzialnych. Termin rejestracji upływa 30 czerwca. Według władz chińskich 74 proc. chińskich stron internetowych zostało już zarejestrowane.

Uzasadniając obowiązek rejestracji, Ministerstwo Przemysłu Informatycznego wskazuje na swojej stronie internetowej, że „internet przyniósł korzyści wielu ludziom, ale też spowodował wiele problemów, takich jak seks, przemoc i feudalne przesądy oraz inne szkodliwe informacje, które poważnie zatruwają ducha ludu”.

Ministerstwo twierdzi, że opracowało nowy system wykrywania niezarejestrowanych stron internetowych i blogów.

Przeciwko obowiązkowi rejestracji oraz przeciwko cenzurowaniu dostępu do internetu przez chińskie władze protestują Reporterzy bez Granic.

Źródło: PAP
Chiński Internet
Chiny w cieniu Indii
Chińskie lepsze niż europejskie
Zakaz blogowania w Chinach
Chiny zaostrzają cenzurę Internetu