Coraz więcej ataków na serwery DNS

W ciągu kilkunastu ostatnich dni doszło do dwóch podobnych ataków typu DoS na serwery w USA i Niemczech.

Najpierw zaatakowano niemiecką firmę CSL Computer Service Langenbach GmbH z Dusseldorfu. Przedsiębiorstwo to prowadzi serwis Joker.com, który pozwala na rejestrowanie domen internetowych.

Pomiędzy 20 a 26 marca firma zanotowała serię poważnych ataków DoS. „Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy ataków o podobnej sile” – poinformowali przedstawiciele firmy. Przez krótki czas po rozpoczęciu ataku firmowe serwery DNS były niedostępne.

Przedsiębiorstwo zostało zmuszone do szybkiego włączenia dodatkowych serwerów i poszerzenia pasma dostępu do serwisu Joker.com. Z firmowych danych wynika, że atak zaszkodził około 15% z ponad 550 tysięcy domen zarejestrowanych w systemie Joker.com.

W ubiegłym tygodniu ofiarą podobnego ataku padła amerykańska firma Network Solutions. Jej serwery nie działały przez 25 minut. Firma nie poinformowała, jakie środki przedsięwzięła, by bronić się przed atakiem.

Dotychczas ataki na serwery DNS zdarzały się stosunkowo rzadko. Ostatnio zdarzają się jednak coraz częściej i są o tyle groźne, że mogą doprowadzić do jednoczesnej awarii tysięcy witryn WWW. W ubiegłym miesiącu VeriSign poinformował o zaatakowaniu, za pomocą przejętych serwerów DNS 1500 witryn na całym świecie.

Źródło: Arcabit.pl