Czarne chmury nad Linuksem – Red Hat i SuSE ignorują ostrzeżenia SCO

W tym tygodniu SCO zawiesiło sprzedaż Linuksa jednocześnie informując klientów, że Linuks jest nieautoryzowaną pochodną systemów UNIX, a za „nielegalne użytkowanie” grozi odpowiedzialność prawna dotycząca także użytkowników komercyjnych.

SCO wysłała list w tej sprawie z ostrzeżeniami do około 1500 największych na świecie korporacji. Firmy Red Hat i SuSE ignorują ostrzeżenie SCO dotyczące Linuksa. Nie została wstrzymana także dystrybucja innych produktów z grupy UnitedLinux: Turbolinux Enterprise Server i Conectiva Linux.

Firma Red Hat nie zamierza prowadzić rozmów z SCO na ten temat, przynajmniej do czasu wyjaśnienia, jaki fragment kodu Linuksa jest kwestionowany prawnie. Firma nie zauważyła też szczególnego zainteresowania problemem ze strony klientów korporacyjnych.

SuSE, partner SCO w UnitedLinux także odrzucił postulat zaprzestania sprzedaży Linuksa.

„Działania SCO znów mają osobliwy charakter” – twierdzi Joe Eckert, wiceprezes SuSE do spraw komunikacji. Jednocześnie Eckert potwierdził, że nie obawia się ostrzeżeń ze strony SCO. SuSE zwróciło się do SCO o wyjaśnienia w związku ze swoim stanowiskiem, jednak firma ta odmówiła komentarzy.

Źródło: PC Kurier

Podziękowania dla ReX’a za podesłanie informacji.