Czat z Kevinem Mitnickiem

Jak już informowaliśmy, Kevin Mitnick będzie gościem specjalnym organizowanej 14 lutego konferencji „IDC IT Security Roadshow CEE 2005”. Tego samego dnia Onet zaprasza na czat z tym jednym z najbardziej znanych hackerów.

Zapis czatu z Kevinem Mitnickiem z 14 lutego 2005.

Czat z Mitnickiem rozpocznie się o 14.00 w najbliższy poniedziałek na stronach Rozmowy Onetu.

Kevin Mitnick uznany został za hakera wszech czasów, stał się legendą, bohaterem filmów i książek. Mówiły i pisały o nim media na całym świecie. Jako superhakera obawiało się tysiące Amerykanów. Był jedną z najintensywniej poszukiwanych osób w historii FBI.

Mitnick wykradł kilka tysięcy plików z danymi i przynajmniej 20 000 numerów kart kredytowych. Włamał się do komputera Dowództwa Obrony Powietrznej Ameryki Północnej. Wdzierał się do central międzynarodowych korporacji. Miał dostęp do tajemnic handlowych wartych miliony dolarów. Ukradł dane dotyczące najnowszej generacji elektronicznych zabezpieczeń oraz supertajnych narzędzi używanych przez służby bezpieczeństwa. Był w stanie usunąć swoje dane z elektronicznych kartotek policyjnych.

Po aresztowaniu groziła mu kara kilkuset lat pozbawienia wolności, mimo że nigdy nie oskarżono go o czerpanie korzyści finansowych z hakerstwa. Wyrokiem sądu zakazano mu jakiegokolwiek dostępu do komputera. Sąd uzasadnił wyrok: „Uzbrojony w klawiaturę jest groźny dla społeczeństwa”.

Po zwolnieniu Mitnick zupełnie odmienił swoje życie. Stał się najbardziej poszukiwanym ekspertem w Stanach od spraw bezpieczeństwa systemów komputerowych.

Mitnick jest przykładem doskonałego socjotechnika, który dzięki sztuce manipulacji jest w stanie zdobyć niemal każdą informację. W swojej książce (2002) „Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła” pokazuje jak łatwo jest pokonać bariery w uzyskiwaniu ściśle tajnych informacji, jak łatwo dokonać sabotażu przedsiębiorstwa, urzędu czy jakiejkolwiek innej instytucji. Mitnick robił to setki razy wykorzystując przemyślane techniki wywierania wpływu na ludzi. Złudna jest opinia o bezpieczeństwie danych prywatnych i służbowych, istnieje wiele sposobów, by ominąć systemy warte miliony dolarów. Wystarczy wykorzystać do tego celu ludzi je obsługujących.

Więcej informacji o Mitnicku w dziale hackers.

Zobacz również newsy dot. Kevina Mitnicka

Zapis czatu z Kevinem Mitnickiem z 14 lutego 2005.

Zapis czatu z Kevinem Mitnickiem z 6 marca 2003.

Książki Kevina Mitnicka w polskiej wersji językowej:

Ścigany. Rozmowy z Kevinem Mitnickiem

Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła