Czy Google chce wprowadzić własną przeglądarkę?

Google chce wprowadzić na rynek własną przeglądarkę internetową – twierdzą internetowe serwisy technologiczne. Już w kwietniu, bez rozgłosu Google zarejestrowało domenę gbrowser.com.

Bulwarowy dziennik „New York Post” poinformował, że Google zaczął zatrudniać programistów, którzy pracowali nad ulepszaniem najpopularniejszej przeglądarki świata Internet Explorer Microsoftu. Google zatrudnił już cztery osoby z tego zespołu, w tym jednego z kluczowych informatyków oraz osobę, która pracowała nad interfejsem graficznym najnowszego systemu operacyjnego Longhorn, który ma pojawić się w 2006 roku.

Google od pewnego czasu zacieśniło współpracę z organizacją non-profit Mozilla Foundation. Mozilla stworzyła system wyświetlania stron WWW Gecko, który wykorzystują przeglądarki Mozilla i Firefox. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia, najnowszą wersję darmowego Firefoksa ściągnęło z internetu blisko 1,5 mln osób. Zdaniem analityków dwa najnowsze produkty Google – poczta internetowa Gmail oraz serwis Blogger – wskazują, że firma zamierza wprowadzić na rynek program komputerowy, a nie zaoferować usługi sieciowe oparte na cudzej przeglądarce. „Mozilla oferuje platformę, która pozwala na stworzenie takiego programu” – powiedział Jason Kottke, projektant stron WWW i komentator branży internetowej. W ubiegłym tygodniu Google urządziło w swojej siedzibie 2004 Mozilla Developer Day – zlot programistów pracujących nad przeglądarką Firefox.

Źródło informacji: Gazeta.pl