Czy Instant Messanging jest bezpieczny ?

Gadu-Gadu, WP kontakt, Onet Komunikator czyli programy typu Instant Messanger są coraz popularniejsze ale czy na pewno ich używanie jest w pełni bezpieczne ?
Programy do komunikacji w systemie Instant Messangingu rozpowszechniły się, dzięki firmie Mirabilis, która zaoferowała program ICQ. Producenci tego typu oprogramowania prawdopodobnie będą starać się opracować wspólne standardy dla poprawienia szybkości i bezpieczeństwa komunikacji.

IM pozwala na znaczne zwiększenie sprzedaży dlatego też firmy coraz częściej sięgają po te właśnie rozwiązania. Popularność IM sprawia, iż powstają coraz to nowsze techniki, wirusy potrafiące przejąć przesyłane dane działając np. na zasadach konia trojańskiego. Z tego też powodu szefowie kilku firm, już teraz, zakazali swoim pracownikom używania aplikacji typu IM w godzinach pracy.

Dlaczego używanie Instant Messagerów jest niebezpieczne?

– komunikacja zazwyczaj nie jest szyfrowana;
– są podatne na spoofing;
– platformy IM są ulubionym celem ataków ze względu na ilość użytkowników z nich korzystających.

Dotychczas standardy bezpieczeństwa opracowane wspólnie przez potentatów tej branży: AOL (właściciel ICQ i AOL Instant Messanger), Microsoft i Yahoo nie zapewniają skutecznej ochrony. Dlatego opracowanie nowych jest tylko kwestią czasu. Oby jednak wtedy nie było już za późno…

Przygotowywany jest raport dot. bezpieczeństwa polskich IM. Czekamy na Twoje sugestie i opinie pod adresem rafal at hacking.pl

Zobacz również:
Poważny błąd w Gadu-Gadu