Dochodzenie w sprawie wyłudzania drogich połączeń internetowych

Jak podaje PAP, Prokuratura Rejonowa w Brzesku (woj. Małopolskie) prowadzi dochodzenie w sprawie wyłudzenia pieniędzy przez połączenie komputera poszkodowanej z płatnymi witrynami internetowymi.

„Jest to jedno z pierwszych postępowań tego typu w kraju” – powiedziała rzeczniczka tarnowskiej Prokuratury Okręgowej prok. Bożena Owsiak.

Postępowanie dotyczy wyłudzenia kwoty 3 tys. zł na szkodę mieszkanki Brzeska przez wprowadzenie, bez jej wiedzy i upoważnienia, na dysk twardy jej komputera nowego zapisu (tzw. dialera), służącego automatycznemu łączeniu komputera z płatnymi witrynami www.

„Działanie takie, mające charakter oszustwa, jest nową formą przestępczości, związaną z upowszechniającym się dostępem do internetu. Mimo znikomej obecnie ujawnialności ma ona – jak się wydaje – masowe rozmiary” – powiedziała prok. Owsiak.

Postępowanie dotyczy art. 287 kodeksu karnego, mówiącego m.in. o usuwaniu lub wprowadzaniu nowego zapisu na komputerowym nośniku informacji bez upoważnienia i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.