Droga technologia w służbie biednym

Zdaniem kanadyjskich naukowców, nanotechnologia może wspomóc rozwój najuboższych regionów świata. Nanotechnologia zajmuje się wytwarzaniem miniaturowych struktur lub elementów, posiadających rozmiary wielkości kilku atomów. Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin nauki.
„Blisko miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody” – Peter Singer
Dostęp do wody

Naukowcy z Centrum Bioetyki Uniwersytetu w Toronto twierdzą, że ta najbardziej zaawansowanych technologii może pomóc mieszkańcom biednych części świata.

Dyrektor centrum, Peter Singer, mówi, że wśród zastosowań nanotechnologii może być rozwiązywanie problemów z dostępem do zdatnej do wody pitnej.

„Blisko miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. Jednak dzięki nanotechnologii można by stworzyć filtry, z bardzo, bardzo małymi oczkami, przez które mogłaby przecisnąć się jedynie woda, natomiast zatrzymywałyby one każdą bakterię, wirusy czy sól” – mówi kanadyjski naukowiec.

Jako inne zastosowania nanotechnologi w krajach rozwijających się naukowcy wymieniają produkcję energii, rozwój wydajności rolnictwa oraz medycynę.

Źródło: BBC
Modna nanotechnologia