Dwa miliony supertanich laptopów

Brazylia poważnie zastanawia się nad produkcją dwóch milionów bardzo tanich laptopów, z których połowę rozprowadzono by bezpłatnie w szkołach, a połowę przeznaczono na eksport – poinformowali przedstawiciele władz.
Laptopy po 100 amerykańskich dolarów za sztukę są częścią projektu profesora Nicholasa Negroponte z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology, którego ambicją jest wyposażenie w laptopy dzieci na całym świecie.

Prezydent Brazylii Luiz Ignacio Lula da Silva spotkał się we wtorek z Negroponte, po czym polecił powołanie grupy roboczej, mającej przestudiować propozycję profesora.

Negroponte utworzył organizację pn. „100$ Laptop”, której zadaniem jest zaprojektowanie supertanich komputerów dla dzieci na całym świecie.

Laptop za 100 dolarów, wyposażony w kolorowy ekran i w dostępny bezpłatnie system operacyjny Linux oraz najpopularniejsze programy użytkowe, ma też zapewniać możliwość korzystania z internetu.

Zainteresowanie władz Brazylii projektem profesora Negroponte wiąże się z deklarowaną w tym kraju od dawna wolą „zasypania cyfrowej przepaści”, między tymi, którzy mają dostęp do komputerów i internetu, a tymi, których na to nie stać.

Negroponte ponownie odwiedzi Brazylię w sierpniu, m.in. żeby rozmawiać na temat sfinansowania projektu.

Źródło: PAP
PC z monitorem za 100 dolarów
Zestaw komputerowy za 250 USD