Dwuznaczne wyniki Microsoft’u

Największy w świecie producent oprogramowania Microsoft miał w ostatnim kwartale od początku lipca do końca września 2,6 mld dol. zysku (24 centy na akcji) wobec 2 mld dol. w tym samym okresie ubiegłego roku.

Obroty wzrosły o 6 proc. i wyniosły 8,2 mld dol. Po raz pierwszy kwartalnym zyskiem wykazał się dział internetowy MSN działający od 1995 roku, tym samym Microsoft podwyższył prognozę sprzedaży do końca bieżącego roku.

Mimo tych dobrych danych akcje amerykańskiego giganta spadły w piątek w Europie o prawie 5,4 proc. Inwestorom nie podoba się to, że mimo wzrostu kwartalnych zysków firma przyznała, że w minionym kwartale podpisano znacznie mniej kontraktów na oprogramowanie z wielkimi korporacjami.

Wśród powodów wskazuje się na to, że oprogramowania firmy Billy Gatesa nie są uważane za bezpieczne. Sierpniowy atak wirusa Blaster zniszczył dane w setkach tysięcy komputerów. Papiery Microsoftu potaniały w Niemczech o 1,55 dol. do 27,36 dol. w porównaniu z czwartkową ceną zamknięcia 28,91 dol. na elektronicznej giełdzie Nasdaq.