Dyrektor stracił twardy dysk

Złodzieje skradli twardy dysk z komputera Krystyna Weremowicza, dyrektora generalnego Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Sprawców włamania poszukuje śródmiejska policja. Do kradzieży doszło w nocy z piątego na szóstego sierpnia w gmachu ministerstwa, ale sprawa dopiero teraz wyszła na jaw.

O godz. 5.15 ochroniarze zauważyli, że ktoś włamał się sekretariatu dyrektora generalnego Krystyna Weremowicza. Z pomieszczenia zginął twardy dysk komputera. „Nie zawierał on poufnych informacji czy dokumentów wagi państwowej, a jedynie zwykłe notatki i oficjalne pisma” – twierdzi Agnieszka Gryzik, z-ca dyrektora departamentu informacji w MNiI. O incydencie poinformowano natychmiast komisariat policji przy ulicy Wilczej i śródmiejską prokuraturę. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, kradzież dysku może mieć drugie dno. Dyrektor Weremowicz ma w ministerstwie wielu wrogów. Nie można więc wykluczyć, że informacje z dysku komputera, który użytkowała jego sekretarka, zostaną upublicznione.

Nie pierwszy to raz, kiedy urzędowe informacje wyciekają do szerokiej publiki. W kwietniu tygodnik „NIE” ujawnił dane zawarte na dyskach komputerów należących do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pracownik techniczny MSZ wyniósł kilka dysków z resortu i sprzedał je po 10 zł za sztukę. Student Politechniki, który kupił od robotnika te dyski, chciał je sprzedać kilku redakcjom. Ostatecznie tajemnice MSZ posiadła redakcja „NIE”. Były to tysiące dokumentów z lat 1992-2004 opisujących m.in. priorytety polskiej polityki zagranicznej, zabezpieczenia polskich placówek ministerstwa spraw zagranicznych.

Zasady działania oficerów wywiadu w placówkach dyplomatycznych i dane osobowe funkcjonariuszy BOR-u ochraniających ważnych urzędników państwowych.Posłowie po raz kolejny biją na alarm, by wzmocnić ochronę dokumentacji znajdującej się w urzędach państwowych.

Zobacz również:
– Tajemnice dysku za bezcen
– Kto kupi tajemnice
– Dwóch zatrzymanych w sprawie dysków z komputerów MSZ
– Tajne informacje polskich dyplomatów w niepowołanych rękach

Źródło informacji: Życie Warszawy