eBay przejmuje Skype’a

eBay zgodził się na przejęcie luksemburskiej firmy Skype Technologies SA zajmującej się globalną komunikacją w Internecie. Wartość transakcji wynosi na ok. 2,6 mld dolarów w gotówce płatne z góry oraz w akcjach eBay’a.

Uzgodniono też możliwość wypłaty akcjonariuszom dodatkowej premii uzależnionej od wyników finansowych.

Przejęcie wzmocni globalną platformę handlu elektronicznego i płatności eBay’a otwierając zarazem nowe możliwości prowadzenia biznesu oraz generowania przychodów. Transakcja umożliwi Skype’owi umocnienie czołowej pozycji w zakresie komunikacji głosowej w Internecie oraz oferowanie nowych sposobów komunikowania się w erze globalnej sieci. Skype, eBay i PayPal stworzą dla sprzedających i kupujących z całego świata bezprecedensowe narzędzie do elektronicznego handlu i komunikacji.

“Komunikowanie ma kluczowe znaczenie zarówno dla handlu elektronicznego, jak i dla budowania wspólnoty” – powiedziała Meg Whitman, prezes i CEO eBay’a. „Łącząc dwie czołowe marki w zakresie e-handlu, eBay i PayPal, z liderem komunikacji głosowej przez Internet, stworzymy niezwykle potężne środowisko do prowadzenia biznesu w Sieci”.

Skype, założony w 2002 roku przez Niklasa Zennströma i Janusa Friisa umożliwia komunikację głosową przez Internet każdemu, kto dysponuje łączem do Sieci. Łatwe do zainstalowania oprogramowanie Skype pozwala na prowadzenie bezpłatnych rozmów pomiędzy użytkownikami online. Dodatkowe usługi Skype’a umożliwiają nawiązywanie tanich połączeń z tradycyjnymi telefonami stacjonarnymi i przenośnymi. Oprogramowanie oferuje też dodatkowe możliwości takie, jak poczta głosowa, instant messaging, przekazywanie połączeń oraz rozmowy konferencyjne. Nowe produkty będą rozwijane w kierunku obsługi połączeń wideotelefonicznych, wzbogacenia funkcjonalności oraz integracji z Outlookiem i Internet Explorerem poprzez wykorzystanie spersonalizowanych pasków narzędzi.

Skype jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w Internecie – już teraz ma 54 miliony użytkowników w 225 krajach i terytoriach na całym świecie. Każdego dnia liczba użytkowników Skype’a zwiększa się o ok. 150 tys. Firma stworzyła też doskonale prosperujący ekosystem produktów, usług, producentów oprogramowania oraz afiliowanych serwisów. Skype jest uważany za lidera rynku w praktycznie wszystkich państwach, w których działa. Tylko w Ameryce Północnej Skype ma więcej użytkowników i obsługuje więcej minut rozmów głosowych niż jakikolwiek inny dostawca komunikacji głosowej w Internecie.

„Naszym celem zawsze było zbudowanie największej firmy komunikacyjnej świata oraz zrewolucjonizowanie komunikacji przez Internet” – powiedział Niklas Zennström, współzałożyciel i CEO Skype’a. – „Nie można sobie wyobrazić lepszej platformy do zrealizowania tej wizji, niż współpraca z eBay’em i PayPalem”.

“Zawsze podziwialiśmy sposób, w jaki eBay i PayPal uprościły globalny handel elektroniczny oraz realizację płatności“ – powiedział Janus Friis, współzałożyciel firmy Skype i wiceprezes ds. strategii. – „Razem mamy szansę zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się, robią zakupy oraz prowadzą biznes online”.

Zenström i Friis zachowają dotychczasowe stanowiska. Zenström dołączy do zespołu wyższej kadry zarządzającej eBay’a i będzie podlegał bezpośrednio CEO eBay’a, Meg Whitman.
Potężne narzędzie do handlu elektronicznego i komunikacji

Prawidłowe funkcjonowanie handlu online zależy od szeregu czynników. Komunikacja, obok płatności i realizacji dostaw jest jednym z kluczowych elementów tego procesu. Po zintegrowaniu z giełdą eBay, Skype ułatwi i usprawni komunikację pomiędzy kupującymi i sprzedającymi. Kupujący otrzymają możliwość łatwego i szybkiego porozmawiania ze sprzedającymi w celu otrzymania informacji, których potrzebują do podjęcia decyzji o zakupie. Natomiast sprzedawcy będą mogli łatwo budować relacje z klientami i łatwiej zamykać proces sprzedaży. W ten sposób Skype może przyspieszyć handel na eBay’u zwłaszcza w kategoriach, które wymagają intensywnej komunikacji – jak sprzedaż używanych samochodów, wyposażenia biurowego i przemysłowego oraz przedmiotów kolekcjonerskich z „górnej półki”.

Przejęcie pozwoli też eBay’owi i Skype’owi na podążenie całkowicie nowymi drogami biznesowymi. Na przykład, oprócz dotychczasowych opłat za prowadzone transakcje, możliwe będzie generowanie przychodów z połączeń prowadzonych za pośrednictwem Skype’a. Komunikacja oparta na opłatach za połączenia otwiera nowe możliwości handlu elektronicznego zwłaszcza w sektorach, które działają w modelu wyszukiwania potencjalnych klientów – np. usługi dla ludności i firm, turystyka, nowe samochody i nieruchomości. Również pozostałe portale zakupowe eBay’a – Shopping.com, Rent.com, Marktplaats.nl i Kijiji – będą mogły skorzystać na integracji ze Skype’em.

Także PayPal i Skype tworzą potężną kombinację. Na przykład portfel PayPal’a powiązany z kontem Skype’a może ułatwić użytkownikom regulowanie należności za płatne usługi Skype’a zwiększając tym samym liczbę kont PayPal’a oraz powiększając wolumen obsługiwanych płatności.

Skype może też wspierać ekspansję eBay’a i PayPal’a umożliwiając kupującym i sprzedającym na rynkach rozwijających się, takich, jak Chiny, Indie czy Rosja, bardziej osobisty sposób komunikowania online. Natomiast na rynkach, na których eBay obecnie działa w niewielkim zakresie, np. w Japonii i Skandynawii, konsumenci mogą poznać eBay’a i PayPala dzięki Skype’owi. Skype może również ułatwić handel i komunikację transgraniczną.

Biznes Skype’a, który posiada błyskawicznie rosnącą sieć użytkowników, uzupełnia platformy eBay’a i PayPal’a. Każdy z tych biznesów wzmacnia się w naturalny sposób, przynosząc większy zwrot z każdym nowym użytkownikiem lub transakcją. Te trzy serwisy mogą też umacniać się i wspierać wzajemnie, tym samym zwiększając wartość połączonego biznesu. Pracując razem, mogą stworzyć niezrównane narzędzie handlu elektronicznego i komunikacji na całym świecie.

Informacje finansowe dotyczące transakcji

eBay przejmie wszystkie akcje prywatnej firmy Skype za kwotę wynoszącą ok. 2,1 mld euro lub ok. 2,6 mld dolarów. Składa się na nią 1,3 mld dolarów w gotówce oraz wartość 32,4 mln akcji eBay’a, których dotyczą pewne ograniczenia dotyczące odsprzedaży.

Maksymalna kwota potencjalnych wypłat z tytułu osiągnięcia dodatkowych zysków zgodnie z klauzulą earn out wynosi ok. 1,2 mld euro lub ok. 1,5 mld dolarów. Zostanie ona wypłacona w gotówce lub w akcjach eBay’a w 2008 lub 2009 roku zgodnie z decyzją eBay’a. Akcjonariuszom Skype’a zaproponowano kilka możliwości wyboru. Akcjonariusze dysponujący ok. 40% akcji Skype’a wybrali otrzymanie pojedynczej płatności w gotówce oraz otrzymanie akcji eBay’a po zamknięciu transakcji. Akcjonariusze dysponujący ok. 60% akcji Skype’a zdecydowali się na otrzymanie obniżonej płatności w gotówce z góry, akcje eBay’a po zamknięciu transakcji oraz potencjalne dodatkowe płatności w przypadku osiągnięcia celów związanych z liczbą aktywnych użytkowników, zyskiem brutto i przychodem.

Wymienione wyżej kwoty w dolarach oraz wartość akcji eBay’a są przybliżone, oparte na kursie wymiany euro-dolar oraz cenie akcji eBay’a w dniu 9 września 2005. Ostateczna wartość akcji może się zmienić w szerokim zakresie w zależności od ceny akcji eBay’a w momencie zamknięcia transakcji.

W 2004 roku Skype wypracował ok. 7 milionów dolarów przychodu i spodziewa się, że w 2005 roku osiągnie 60 mln dolarów, a w 2006 – 200 mln dolarów przychodu. W czwartym kwartale 2005 eBay spodziewa się dodatkowych przychodów pro forma oraz liczonych wg GAAP w wysokości odpowiednio 1 i 4 centów na akcję. W całym roku 2006 eBay spodziewa się, że przejęcie przyniesie dodatkowe przychody pro forma i GAAP w wysokości odpowiednio 4 i 12 centów na akcję z progiem rentowności pro forma przypadającym na czwarty kwartał 2006. W perspektywie długoterminowej eBay oczekuje, że marże operacyjne Skype’a osiągną poziom 20-25%.

Sfinalizowanie przejęcia jest uzależnione od wielu czynników. Oczekuje się, że nastąpi ono w czwartym kwartale 2005.