Firefox zagrożeniem dla Explorera?

Alternatywne wobec produktu Microsoftu przeglądarki internetowe – Mozilla i Firefox – w październiku znów zanotowały wzrost popularności.

Jak wynika z najnowszych badań, Mozilli i Firerfoxa używało w październiku 6% amerykańskich internautów. Oznacza to regularny wzrost popularności tych przeglądarek – ich udział w rynku we wrześniu wynosił 5,2%, a w czerwcu 3,5%. Oczywiście rynek przeglądarek wciąż jest zdominowany przez Explorera, którego udział w ubiegłym miesiącu wyniósł 92,9% (w czerwcu było to 95,5%). Oprócz Mozilli i Firefoxa zauważalne są też Opera i przeglądarka Apple – Safari, które łącznie kontrolują jednak zaledwie 1% rynku.

Analitycy podkreślają, że trudno jest prognozować dalszy rozwój sytuacji – stopniowy wzrost popularności alternatywnych przeglądarek internetowych jest wprawdzie coraz silniejszym trendem, ale może też ulec zahamowaniu. Z Mozilli, Firefoxa i innych „alternatyw” wciąż nie korzystają bowiem przeciętni internauci, lecz głównie osoby technologicznie świadome, które porzucając Explorera liczą m.in. na wzrost poziomu bezpieczeństwa swoich systemów.

Źródło informacji: CNET News