Google dla naukowców

18 listopada wyszukiwarka internetowa Google została rozszerzona o kolejne narzędzie – Google Scholar. Bezpłatna usługa (na razie w wersji beta) ułatwia dotarcie do udostępnianych w internecie publikacji naukowych.

Google Scholar wyszukuje dostępne w sieci publikacje akademickie, recenzje, preprinty, książki, abstrakty i raporty techniczne z różnych dziedzin badań. Dla usprawnienia poszukiwań wprowadzono m.in. prefiks „author:”, pozwalający na zawężenie wyników do materiałów przyporządkowanych konkretnemu badaczowi. Obok rezultatów wyświetlona zostaje informacja o ilości cytowań w innych pracach. Co ciekawe, narzędzie nie tylko wyszukuje teksty, ale też poddaje je analizie i wybiera cytaty, które również zostają uwzględnione przy wyszukiwaniu – nawet jeśli zawierający je oryginalny dokument nie jest dostępny w sieci.

Na stronie „naukowej” wyszukiwarki Google umieszczono napis „Stand on the shoulders of giants” („Stań na ramionach gigantów”), nawiązujący do słynnego zdania Isaaka Newtona „Jeśli widziałem dalej niż inni, to dlatego, że stałem na ramionach gigantów”. Za sprawą nowego narzędzia Google, wszyscy zainteresowani internauci mają zyskać dostęp do wiedzy poprzedników i rozwijać własne badania. Google wykorzystuje doświadczenia naukowców, toteż prezentując Google Scholar przedstawiciele firmy stwierdzili, że w ten sposób rewanżują się środowiskom akademickim.

Adres strony Google Scholar: http://scholar.google.com

Źródło informacji: Google