GSMA walczy ze złodziejami

Organizacja GSM Association (GSMA) planuje przy pomocy lokalnych operatorów stworzyć globalną bazę danych o skradzionych telefonach komórkowych. Dzięki projektowi istnieje szansa, że aparaty pochodzące z kradzieży wkrótce będą bezużyteczne – nawet po wywiezieniu za granicę.

Baza danych GSMA ma być rozszerzeniem systemu, który funkcjonuje już w Wielkiej Brytanii. Jego funkcjonowanie opiera się na blokowaniu obsługi telefonów, których numer IMEI (International Mobile Equipment Identity – unikalny numer przypisany każdemu aparatowi) został zgłoszony do centralnej bazy skradzionego sprzętu. Brytyjski system posłużył już do zablokowania 1,2 mln sztuk aparatów.

Aby podobne rozwiązanie mogło funkcjonować na skalę światową, konieczne będzie jednak udoskonalenie standardu IMEI, który dziś nie jest w 100% skuteczny i w niektórych przypadkach pozwala na przeprogramowanie telefonu. GSMA liczy w tej kwestii na współpracę producentów. Potrzebne będzie również wsparcie ustawodawców, którzy muszą stworzyć odpowiednie przepisy dające operatorom uprawnienia do blokowania telefonów.

Do uczestnictwa w programie zgłosiło się już 20 operatorów, oraz najważniejsi producenci – w tym Alcatel, Motorola i Nokia.

Zobacz również:

Niebezpieczne ‚komórki’