HAKER w wydaniu polskim

Kiedy ostatni raz publikowałem informacje dotyczące nowego filmu Janusza Zaorskiego pt. „Haker” był juz on gotowy w 90%. Od tamtego dnia minęło sporo czasu, zaś prace nad filmem aktualnie zostały zakończone…

[OBRAZ]Najnowszy film Janusza Zaorskiego jest komedią rozgrywającą się w środowisku stołecznych internautów. Marcin Makfly Makowski (Bartosz Obuchowicz) pochodzi z biednej rodziny, mieszka w internacie i jest potwornie zakompleksiony. Jest również geniuszem komputerowym. Jego przyjaciel Turbo (Piotr Miazga) jest typem zamożnego luzaka, który skończył liceum i nie dostał się na studia. Dzieli ich praktycznie wszystko – łączy jedynie wielka pasja do komputerów oraz do kina.

Kolejną zdobyczą Turbo ma być Laura (Katarzyna Smutniak), szkolna koleżanka Marcina. Turbo prosi go o pomoc w jej zdobyciu. Marcin konstruuje urządzenie nadawczo-odbiorcze, które ma pomóc Laurze w zdaniu matury. Marcin poznaje Laurę dopiero w chwili, kiedy pomaga jej ukryć miniaturowy odbiornik. Chłopak nie pozostaje obojętny na jej wdzięki.

Niestety ich wybieg zostaje odkryty. Marcin zostaje wyrzucony ze szkoły oraz z internatu. Zakochany geniusz chce uchronić Laurę przed niecnymi zamiarami Turbo. Ten obiecuje Marcinowi pomoc w zdobyciu serca Laury, w zamian za współpracę przy włamywaniu się do systemów. Chcąc zrobić wrażenie na Laurze, chłopcy za pośrednictwem Internetu wynajmują Pałac Kultury i Nauki i tam organizują wielką imprezę. Ściągają również samochód marki DeLorean, taki, jakim podróżował bohater filmu „Powrót do przyszłości”.

Pewnego dnia Marcin znajduje w Internecie ogłoszenie jakiejś instytucji, która obiecuje nagrodzić milionem dolarów tego, kto przedrze się przez stworzony specjalnie na tę okazję system zabezpieczeń i łamigłówek. Marcin postanawia spróbować swoich sił. Wkrótce okazuje się, że jest to ogłoszenie jednego z amerykańskich banków.

Twórcom „Hakera” zależało na tym, żeby kwestie związane z Internetem były w ich filmie pokazane w sposób wiarygodny. W związku z tym, już na etapie scenariusza, w charakterze konsultantów zostali zatrudnieni młodzi internauci i programiści.

Nasz film jest bardziej o internautach, niż o hakerach, choć to właśnie od nich się wszystko zaczęło. Na wczesnym etapie pracy nad scenariuszem przeczytałem, że jakiś haker włamał się do banku Volkswagena w Poznaniu i wykradł stamtąd jakieś pieniądze. Pomysł na film przyniosło życie. Coraz częściej, również w Polsce, pojawiają się informacje na temat działalności hakerów – powiedział Marek Nowowiejski.

Bartosz Obuchowicz i Piotr Miazga, to debiutujący na dużym ekranie studenci szkół teatralnych. Oprócz nich w filmie wystąpią Katarzyna Smutniak, Bogusław Linda, Marek Kondrat oraz Paweł Deląg. Premiera „Hakera” przewidywana jest na styczeń 2002 roku.