Haker z zemsty niszczył pliki na serwerze administratora sieci

18-letni mieszkaniec Kielc z zemsty włamywał się do serwera jednej z firm i niszcząc odpowiednie pliki uniemożliwiał jej klientom łączenie się z internetem. Chłopak został zatrzymany – poinformowała w czwartek oficer prasowy kieleckiej policji, Olga Grądzka-Nowakowska.

Zatrzymany kielczanin ma tylko podstawowe wykształcenie, ale jest biegły w dziedzinie internetu. „Zatrzymany przyznał się policjantom do zarzucanych czynów. Tłumaczył, że robił to dlatego, że w tej firmie nie przyjęto go do pracy. Postanowił się odegrać i pokazać co potrafi” – powiedziała Olga Grądzka-Nowakowska.

Policjanci ustalili, że haker włamywał się również do serwera administratora sieci w innej miejscowości. Poszkodowanych jest kilkuset użytkowników internetu. Za niszczenie i usuwanie istotnej informacji w postaci zapisu komputerowego kodeks karny przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności; jeśli sprawca wyrządza znaczną szkodę majątkową – do pięciu lat.

Jest to pierwszy przypadek zatrzymania hakera w Kielcach. Mężczyznę udało się zatrzymać mimo, że nie korzystał z domowego komputera – dodała policjantka.

Źródło: PAP