Hiszpański rekordzista

Najszybsze komputery świata to domena Amerykanów i Japończyków, wobec czego do mediów trafia niewiele informacji o europejskich superkomputerach. Tym bardziej warto wspomnieć o nowej maszynie, która od stycznia rozpocznie pracę w Barcelonie.

Superkomputer ochrzczony nazwą MareNostrum (łacińska nazwa Morza Śródziemnego, nad którym położona jest Barcelona) zbudowała firma IBM na zamówienie hiszpańskiego Ministerstwa Nauki i Edukacji. Ta „przyjemność” będzie kosztować Hiszpanów około 90 mln USD. Wydajność maszyny, należącej do najnowszej linii superkomputerów Blue Gene/L, to 20,5 teraflopów (bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Co ciekawe, system został oparty na konwencjonalnych, dostępnych na rynku serwerach typu blade, a dokładniej: 1772 „ostrzach” IBM JS20. Każde z nich posiada 2 procesory PowerPC 970. Wszystkie serwery połączone są szybką siecią Myricom i pracują pod kontrolą systemu Linux.

MareNostrum zostało zbudowane na Uniwersytecie Barcelońskim i tymczasowo przeniesione do Madrytu. W styczniu superkomputer trafi do ostatecznego miejsca swojej pracy – Uniwersytetu Technicznego w Barcelonie. Maszyna będzie wykorzystywana do badań ludzkiego genomu, a także prowadzenia analiz meteorologicznych na użytek rolnictwa i przemysłu oraz symulacji rozprzestrzeniania się pożarów lasu. System znajdzie się w ścisłej czołówce najszybszych superkomputerów świata, a IBM liczy, że podobne maszyny kupi jeszcze kilka europejskich ośrodków badawczych.

Źródło informacji: ZDNet