IBM dostarczy najbardziej wydajny superkomputer linuksowy

Nowe systemy eServer 325 oparte na procesorach AMD Opteron posłużą jako fundament zaawansowanych sieci grid wykorzystywanych w badaniach przyrodniczych. Linuksowy klaster zapewni ponad 11 trylionów operacji na sekundę.

IBM zakomunikował, że największa w Japonii państwowa instytucja badawcza zamówiła superkomputer IBM eServer Linux AE. Po ukończeniu instalacji maszyna będzie mogła wykonać 11 trylionów operacji na sekundę, co sprawi, że będzie to najbardziej wydajny superkomputer oparty na systemie Linux. Według popularnego rankingu TOP500 List of Supercomputers, jego moc przewyższy istniejący obecnie klaster linuksowy sklasyfikowany jako trzeci najsilniejszy superkomputer świata – oczekuje się, że system AIST będzie osiągać 11,168 teraflopów maksymalnej teoretycznej wydajności (rPeak). Obecnie najbardziej wydajny klaster linkusowy z wynikiem 11,06 teraflopów znajduje się na trzecim miejscu na liście TOP500 List of Supercomputers.

Superkomputer ma być zintegrowany z innymi nielinuksowymi systemami, co pozwoli na stworzenie ogromnej rozproszonej sieci grid. Dzięki niej możliwa będzie współpraca między firmami, uniwersytetami i rządem w zakresie badań z dziedziny technologii „gridowych”, nauk przyrodniczych i nanotechnologii.

System wyposażony łącznie w 2626 procesorów będzie się składał z 1058 właśnie wprowadzonych na rynek systemów eServer 325 wykorzystujących 2116 procesorów AMD Opteron. Nowy wydajny superkomputer posłuży japońskiemu Narodowemu Instytutowi Zaawansowanych Nauk i Technologii Przemysłowej (AIST), znanemu z licznych badań wykorzystujących sieci grid. System będzie wykorzystany do przyspieszenia różnorodnych prac badawczych takich jak poszukiwanie nowych materiałów, które mogłyby znaleźć zastosowanie jako nadprzewodniki lub paliwo do baterii, a także poszukiwanie związków chemicznych, w oparciu o które można byłoby leczyć różne groźne choroby.

Każdy z nowych systemów IBM eServer 325, które będą dostarczone do AIST, zawiera dwa wydajne procesory AMD Opteron wielkości 1U (1,75 cala) w racku. Superkomputer będzie pracował pod kontrolą SuSE Linux Enterprise Server 8. Sieć grid będzie wykorzystywać rozwiązania Globus Toolkit 3.0 oraz infrastrukturę Open Grid Services. Planuje się, że grid połączy rożne geograficznie rozproszone źródła informatyczne, w tym serwery, pamięci masowe i dane, co pozwoli naukowcom prowadzić badania w oparciu o współdzielone zasoby.

Na koniec warto dodać, że model eServer 325 został stworzony do pracy pod systemami operacyjnymi Linux lub Windows. Urządzenie zapewnia klientom, którzy potrzebują wydajnych maszyn, zwiększoną wydajność oraz płynną migrację z technologii serwerowej 32 bitów do 64 bitów, co jest kluczowym warunkiem zachowania istniejących zasobów programistycznych. Co więcej, eServer 325 jest w stanie pracować równocześnie na zarówno 32-bitowych, jak i 64-bitowych aplikacjach, dając klientom w ten sposób elastyczność potrzebną w efektywnym zarządzaniu biznesem. eServer 325 będzie także częścią klastra IBM Cluster 1350, dzięki czemu klienci otrzymają kompletne rozwiązanie klastrowe, w tym także szeroką gamę oprogramowania klastrowego łącznie z produktami dla klastrów opartymi na procesorach POWER i systemie AIX.

Cena nowego modelu eServer 325 zaczyna się od 2879 USD, a jego dostawy rozpoczną się pod koniec kwartału, a w pełni dostępny będzie od 17 października.