IBM stawia na Linuksa – Messaging Web Client

Jak widać IBM nadal chce opierać swoje rozwiązania o platformy Linuksowe poprzez rozszerzenie wsparcia dla systemu Linux w zakresie całego portfolio oprogramowania Lotus Software wraz z pełną obsługą rozwiązań do komunikacji dla platformy Linux. Firma ta jako pierwszy z większych dostawców oprogramowania zapewni również pełną obsługę rozwiązań do komunikacji dla platformy Linux.

Lotus Domino Web Access – światowej klasy rozwiązanie klienta przeglądarkowego (Web client) – stanowi rozszerzenie linuksowej oferty IBM o technologię pracy grupowej, współpracy i podnoszenia produktywności grup osób. Jednocześnie nowe oprogramowanie Lotus Domino dla systemu Linux na platformę IBM eServer zSeries umożliwia korzystanie z bogatych funkcji Lotus Domino na jednej z najbardziej zaawansowanych platform serwerowych.

Rozszerzenie wsparcia dla Linuksa zarówno ze strony klienta, jak i oprogramowania serwerowego, daje klientom działającym w środowisku Linux dodatkową elastyczność przy projektowaniu rozwiązań pracy grupowej. Stanowi również możliwość obniżenia całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Lotus Domino Web Access (poprzednio znany jako iNotes Web Access) jest nie tylko pierwszym w całej branży kompletnym rozwiązaniem klienta linuksowego. Jest to także pierwsze oparte na Linuksie rozwiązanie klienta integrujące w sobie technologię instant messaging. Można więc z oprogramowania pracy grupowej i współpracy osób korzystać za pomocą komputerów pracujących pod kontrolą Windows i Linux. Oprogramowanie to daje nabywcom do ręki efektywne kosztowo rozwiązanie klienta sieciowego pracującego w środowisku Linux za pośrednictwem przeglądarki Mozilla.

Dzięki Lotus Domino Web Access użytkownicy mają dostęp – z dowolnego miejsca posiadającego połączenie z Internetem – do bogatych funkcji Lotus Domino takich jak poczta elektroniczna, kalendarze i harmonogramy. Mogą również korzystać z aplikacji biznesowych i replikacji. IBM zaprezentował ponadto oprogramowanie Lotus Domino dla platformy Linux na eServer zSeries, poszerzając w ten sposób dostępność linuksowej wersji Lotus Domino. Lotus Domino dla platformy Linux na eServer zSeries daje przedsiębiorstwom możliwość połączenia wysokiej wydajności, bogatych funkcji i bezpieczeństwa Lotus Domino dla platformy Linux ze skalowalnością i niezawodnością platformy IBM mainframe. W ten sposób powstaje wysoko wydajna i efektywna kosztowo platforma do pracy grupowej, dzięki której klienci mogą zredukować koszty zarządzania, a także zwiększyć wydajność i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie firmy. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które rozważają zakup Lotus Domino po raz pierwszy lub dla firm zainteresowanych konsolidacją istniejących rozproszonych systemów pracy grupowej i komunikacji.

Poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań IBM stara się sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na oprogramowanie do współpracy oparte na Linuksie. Firma zaspokaja w ten sposób także potrzeby tych klientów, którzy poszukują rozwiązań programistycznych dla Linuksa zarówno na poziomie serwera, jak i użytkownika.

„Fundamentem strategii Lotus Workplace jest otwarte i oparte na standardach oprogramowanie, które daje klientom możliwość szybkiego dostosowywania ich rozwiązań technologicznych do zmieniających się potrzeb biznesowych i wahaniach dynamiki rynkowej” – powiedział Ken Bisconti, Wiceprezes ds. produktów Lotus Workplace w IBM Software Group.

„Poprzez rozszerzenie naszego wsparcia dla systemu Linux w zakresie całego naszego portfolio produktów Lotus Notes i Domino pomagamy klientom w zarządzaniu kosztami związanymi z technologią, a także zwiększamy ich zdolność współpracy z klientami, partnerami biznesowymi i pracownikami w dynamicznym zintegrowanym środowisku”.

Zgodnie z obecnymi planami produkty Lotus Domino Web Access i Lotus Domino for Linux on zSeries mają być dostępne na jesieni – jako część Lotus Notes i Domino 6.5. Ceny, informacje o dodatkowym wsparciu dla różnych platform oraz dane o dostępności będą ogłoszone w momencie rozpoczęcia dostaw.