IBM zinformatyzuje Bank Ochrony Środowiska

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) będzie miał nowy system informatyczny dostarczony przez konsorcjum Temenosa i IBM – jak wynika z nieoficjalnych informacji, wynik przetargu jest przesądzony. Wygra system Temenosa, szwajcarskiego producenta systemów dla sektora finansowego, a wdrożeniem zajmie się IBM.

Nie potwierdza tego Krystyna Forowicz, rzecznik banku – „Nie ma jeszcze decyzji. Została ogłoszona jedynie krótka lista” – mówi rzecznik. Jednak informator Puls Biznesu zbliżony do banku, mówi, że „Umowa nie jest jeszcze podpisana, ale wybór został praktycznie przesądzony”.

Warto dodać, że na krótkiej liście znalazły się jeszcze firma FNS i Comp Rzeszów, a wartość samego projektu informatycznego ocenia się na kilkanaście milionów zł.

Bank Ochrony Środowiska jest kolejnym bankiem, który w 2003 roku zdecydował się na wdrożenie scentralizowanego systemu. Wyboru takiego rozwiązania dokonały ostatnio m.in. Bank Pocztowy i Bank Gospodarstwa Krajowego. W obu przypadkach koszty informatycznych zakupów oscylowały wokół 30-40 mln zł. W obu zwyciężyły polskie rozwiązania – rzeszowskiej firmy Comp. W 2003 roku można spodziewać się zakupów w kolejnych bankach. Tuż przed wyborem systemu jest m.in. Lukas Bank.

„Najważniejszy w tym roku przetarg na system to jednak PKO BP. Bez względu na wybór dostawcy, bowiem na tym wdrożeniu zarobi wiele polskich firm informatycznych specjalizujących się w rozwiązaniach dla banków” – mówi przedstawiciel spółki IT wyspecjalizowanej w obsłudze sektora bankowego.

PKO BP negocjuje obecnie z Softbankiem i Accenture ostateczną umowę na wdrożenie systemu Alnova. Jej wartość jest oceniana poniżej 500 mln zł, ale cały koszt informatyzacji banku wraz z zakupem sprzętu w ciągu najbliższych lat nawet na 2 mld zł.

„Takie kwoty wywołują zrozumiałe poruszenie na rynku. Giełdowy kurs Softbanku wzrósł ponad dwukrotnie od czasu, kiedy ta firma wystartowała w przetargu na PKO BP, a potem została wybrana do negocjacji” – komentuje jeden z analityków.