Information War: The Hacktivists

Dziś o 22:40 na Canal+ zostanie wyemitowany australijski film dokumentalny pt.: „Haktywisci”.

Już trzydzieści sześć lat temu kanadyjski socjolog i znawca współczesnych środków masowego przekazu Marshall McLuhan zapowiedział, że III wojna światowa nie będzie się toczyć pomiędzy uzbrojonymi w karabiny żołnierzami, a raczej pomiędzy cywilami poruszającymi się w rzeczywistości informatycznej.

Po latach ta „przepowiednia” wydaje się powoli sprawdzać. Nie chodzi tylko o to, że komputer znajduje niemal w każdym domu i nie wyobrażamy już sobie życia bez Internetu. Większe zagrożenie tkwi w tym, że w komputerach mieści się większość danych niezbędnych do funkcjonowania całych państw. A tymczasem zdolni hakerzy komputerowi mogą dziś prawie wszystko: zmienić czyjś życiorys, wykasować bankowe konto czy wpuścić do sieci wirusa, który po prostu wykasuje gromadzone od lat przez użytkowników dane. Już w 1983 roku reżyser John Badham przedstawił w swoich „Grach wojennych” przerażającą wizję światowej katastrofy: genialny nastolatek wchodząc przez przypadek do internetowej sieci tajnej bazy wojskowej mógł doprowadzić do wojny nuklearnej unicestwiającej życie na Ziemi.

Twórcy dokumentu przekonują, że ta filmowa fantazja może bardzo łatwo stać się ponurą rzeczywistością. Filmowcom udało się skłonić do zwierzeń kilku hakerów komputerowych, którzy opowiadają o swojej pracy. Mają oni w ręku bardzo silną broń, która z może doprowadzić do gospodarczej i politycznej katastrofy na skalę światową. To zagrożenie jest naprawdę realne.

Reżyseria: Ian Walker

Emisje:

2004.05.24 22:40 CANAL+

2004.05.25 09:40 CANAL+

2004.05.29 11:45 CANAL+

2004.06.01 13:00 CANAL+ FILM

2004.06.05 08:40 CANAL+ FILM