Informatycy z Krakowa wicemistrzami świata

Studenci informatyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali wicemistrzami świata podczas 30. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które zakończyły się w środę w San Antonio w stanie Teksas.

Drugi polski zespół – z Uniwersytetu Warszawskiego – zajął siódme miejsce – poinformował opiekun zespołu UW prof. Jan Madey. „To nieprawdopodobny sukces! Dwie polskie drużyny znalazły się w pierwszej dziesiątce konkursu, który przyciąga najlepszych młodych informatyków z całego świata” – powiedział dziekan Instytutu Informatyki UJ, dr Marek Zaionc.

„Tegoroczni finaliści – 83 drużyny – zostali wyłonieni podczas eliminacji regionalnych spośród 5606 drużyn z ponad 1,7 tys. uczelni ze wszystkich kontynentów” – podkreślił prof. Madey.

Mistrzem świata został rosyjski zespół z Uniwersytetu w Saratowie, który rozwiązał sześć z dziesięciu zadań konkursowych.

Drugie miejsce wywalczył zespół studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Arkadiusz Pawlik, Bartłomiej Walczak i Paweł Walter. Opiekunami wicemistrzów są prof. Paweł Idziak oraz Maciej Żenczykowski. Zespołowi z UJ także udało się rozwiązać 6 zadań konkursowych, ale w gorszym czasie niż zwycięzcom. Za drugie miejsce studenci otrzymali złoty medal Mistrzostw. Otrzymały je cztery najlepsze drużyny.

Drugi polski zespół, z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, zakończył rywalizację w San Antonio na siódmym miejscu i odebrał srebrny medal mistrzostw świata (srebro trafiło do drużyn, które zajęły miejsca 5-8). Studenci z warszawskiej uczelni – Marcin Michalski, Paweł Parys oraz Bartłomiej Romański – rozwiązali pięć zadań konkursowych. Ich opiekunami są prof. Jan Madey i prof. Krzysztof Diks.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również m.in. Politechnika Ałtajska, uczelnie z Szanghaju, Moskwy, Sankt Petersburga, a także prestiżowy amerykański Massachussets Institute of Technology (MIT), który uplasował się tuż za Uniwersytetem Warszawskim.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (International Collegiate Programming Contest – ICPC) to największy, najstarszy oraz cieszący się ogromnym prestiżem w środowisku informatyków konkurs, w którym corocznie rywalizują ze sobą najlepsi studenci informatyki z całego świata.

Tegoroczna, trzydziesta edycja mistrzostw odbyła się w dniach 9-13 kwietnia 2006 roku na Uniwersytecie Baylor w San Antonio, USA. Dwa polskie uniwersytety były jedynymi reprezentantami Europy Środkowo-Wschodniej w finałach. W listopadzie 2005 roku UW i UJ wygrały eliminacje regionalne w Budapeszcie.

Źródło informacji: Gazeta.pl
Warszawscy studenci najlepszymi programistami w Europie
Krakowski student – najlepszym programistą w kraju
UW wygrywa w międzynarodowym rankingu informatyków