Inteligentne technologie w sądownictwie

W czwartek w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku odbyła się konferencja „Inteligentne technologie w sądownictwie” która była połączona z prezentacją jednego z dwóch istniejących w Polsce komputerowych Centrów Szkolenia Kształcenia Sędziów „Iustitia”.

W Centrów Szkolenia Kształcenia Sędziów, sędziowie oraz pracownicy administracyjni sądów, w tym także protokolanci, uczą się obsługi komputera, programów prawniczych, edycji tekstów, pisania bezwzrokowego oraz korzystania z internetu.

Niestety w Polsce, tylko w co 20 sali sądowej proces protokołuje się komputerowo, a wysłanie pozwu do sądu e-mailem to na razie przyszłość. Dodatkowo w polskich sądach i prokuraturach używanych jest tylko 9 tys. komputerów. Cztery lata temu było ich ośmiokrotnie mniej.

A Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedz jest bardzo prosta – ministerstwo nie jest w stanie finansować powstawania takich centrów szkolenia.

Jak informuje Barbara Piwnik

„Przy trudnościach jakie przeżywa resort nie jesteśmy w stanie zapewnić takich warunków. Natomiast koniecznością jest szkolenie sędziów, przygotowywanie do korzystania z urządzeń technicznych. To niewątpliwie przełoży się na sprawną pracę sądów. Trzeba ten proces jednak będzie rozłożyć na lata”

Dzięki komputerom interesanci mogą już teraz korzystać z szybkiej informacji w rejestrach sądowych i rejestrach zastawów. Nie ma na razie natomiast mowy o archiwizowaniu danych na płytach CD czy dyskietkach, bo nie ma do tego stosownych uregulowań prawnych.

Bliżej nieokreślona przyszłość to także korzystanie z gotowych wzorów np. ugód sądowych, której odpis po zawarciu ugody można dostać wprost z komputerowej drukarki.