Internauci będą mogli chronić swoje dane osobowe

Powstaje oprogramowanie do ochrony danych osobowych w internecie dla użytkowników indywidualnych.

W programie, noszącym nazwę „Projekt Higgins”, biorą udział firmy IBM, Novell i Parity Communications oraz instytut Berkman Center uczelni Harvard Law School.

Projektem kieruje fundacja Eclipse, zajmująca się rozwojem oprogramowania open source. Chodzi w nim o opracowanie bezpłatnego oprogramowania do zarządzania tożsamością w internecie.

Chcąc przyspieszyć powstanie tego rozwiązania, firmy IBM, Novell i Parity Communications przekazały na rzecz rozwoju projektu kody źródłowe swoich programów.

Według firmy analitycznej Masters&Holland, nie ma obecnie oprogramowania bezpłatnego i open source tego typu. Komercyjny rynek narzędzi bezpieczeństwa do ochrony tożsamości ma wartość 1,5 mld USD i jest to jeden z droższych segmentów rynku.

Jak twierdzą uczestnicy programu, oprogramowanie „Projektu Higgins” pozwoli użytkownikom na samodzielne kontrolowanie danych osobowych w internecie – takich jak informacje związane z numerami kont bankowych i kart kredytowych oraz numerami telefonów lub dokumentami medycznymi i aktami pracowniczymi.

Zamiast pozostawiać to zadanie firmom i instytucjom, jak dzieje się to obecnie, internauci będą mogli sami decydować, jakie informacje chcą udostępniać zaufanym witrynom internetowym, korzystającym z tego oprogramowania.

„Naszym celem jest przygotowanie otwartej, dostępnej powszechnie infrastruktury oprogramowania, która użytkownikom całkowicie podporządkowuje zarządzanie ich tożsamością” – stwierdził w komunikacie John Clippinger, członek instytutu Berkman Center.

Główny inżynier w firmie Novell, Dale Olds dodaje, że „Projekt Higgins” jest efektem „zmiany sposobu postrzegania przez internautów problemu poufności”. Nowy program pomoże im zmienić sposób, w jaki zarządzają swoimi danymi osobowymi.

Jak stwierdza komunikat o projekcie, oprogramowanie Higgins będzie działać na każdym komputerze z systemem operacyjnym Linux, Windows lub dowolnym innym.

Źródło: PAP