Internetowa lista pirackich przebojów

Witryna p2pnet rozpoczęła publikację listy najczęściej wymienianych w sieciach peer-to-peer plików z filmami.

Lista przygotowywana jest w oparciu o statystyki z monitoringu sieci P2P prowadzonego przez firmę Big Champagne. Statystyki Big Champagne zostały przez magazyn „Wired” obwołane źródłem, które pozwala poznać preferencje internautów lepiej, niż standardowe statystyki. Choć takiego punktu widzenia nie podzielają zapewne wytwórnie filmowe, listy publikowane przez p2pnet z pewnością pozwalają na uzyskanie ciekawego wglądu w aktywność użytkowników sieci P2P.

Jak informuje p2pnet, w tygodniu zakończonym 12 stycznia, najczęściej ściąganym z internetu filmem był „Spiderman 2”, pobrany blisko 500 tys. razy. Drugie miejsce przypadło filmowi „The Incredibles”, ściągniętemu blisko 464 tys. razy. Kolejne miejsca w zestawieniu przypadły tytułom „The Spongebob Squarepants Movie”, „Shrek 2” i „I, Robot”. Średnio połowa pobrań przypada na USA.

Serwis p2pnet publikuje również listę muzycznych przebojów pirackich sieci. W tygodniu zakończonym 17 stycznia najczęściej ściąganym utworem była piosenka Nelly’ego „Over and Over”. Statystyki ukazują skalę ogromną zjawiska wymiany plików – każdy z pierwszej piątka utworów z zestawienia p2pnet został pobrany ponad 5 mln razy w ciągu jednego tygodnia.

Źródło informacji: p2pnet