„Internetowy” satelita

Europejska Agencja Kosmiczna ESA rozpoczęła montaż satelity, który został zaprojektowany przez 250 studentów w ramach internetowej inicjatywy Express. Większość prac koordynowanych jest przez internet – za pośrednictwem wymiany dokumentacji, ale też np. poprzez strony WWW, na których prezentowane są odświeżane na bieżąco zdjęcia z kamery umieszczonej w uczelnianych laboratoriach.

250-osobowy zespół pracujący nad satelitą SSETI (Student Space Education and Technology Initiative – Studencka Inicjatywa Edukacji i Technologii Kosmicznej) ani razu nie spotkał się fizycznie w pełnym składzie.

W pracach biorą uczelnie z całej Europy (w tym studenci z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz z Japonii.

Satelita będzie miał kształt kostki o wymiarach 60x60x70 cm. W jednej obudowie umieszczone zostaną trzy mniejsze satelity, które mają przekazywać zdjęcia Ziemi, służyć jako przekaźnik dla amatorskiej komunikacji radiowej, a także testować system komunikacyjny dla kolejnego „studenckiego” satelity – ESEO. Inicjatywa Express jest bowiem przede wszystkim technologicznym i logistycznym testem przed wystrzeleniem ESEO, a równocześnie przedsięwzięciem, które ma umotywować biorących udział w pracach studentów. ESEO będzie ważyć ponad 100 kg i zgodnie z planem ma zostać wyniesiony na orbitę geostacjonarną w roku 2007.

„Projekt (ESEO) rozwija się prawidłowo, ale powoli. Okazało się, że wielu naszych studentów mogłoby skończyć edukację bez możliwości zobaczenia startu sprzętu, przy którym pracowali” – wyjaśnia Philippe Willekens z edukacyjnego działu ESA. „Z tego względu stworzyliśmy Express – próbną misję wykorzystującą kilka podsystemów ESEO, które są już gotowe i które odpowiedzialne za nie wydziały uczelni chciały wystrzelić”.

Studenci muszą ukończyć swoje prace przed końcem listopada, gdyż później rozpoczną się długotrwałe procedury testujące wytrzymałość satelity na warunki panujące podczas misji. W lutym satelita trafi na rosyjski kosmodrom Plesetsk. W maju zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Ariane 5.

Źródło informacji: ESA

Zobacz również:
– Built via the internet, student satellite coming to life at ESA-ESTEC