IPv6 w NASK

4 czerwca NASK udostępnił główne serwery DNS dla domeny krajowej .PL w protokole IPv6 oraz umożliwił rejestrację nazw internetowych w domenie .pl ze wskazaniem na adres IPv6.

NASK jest jednym z pierwszych rejestrów domen narodowych na świecie – obok Japonii, Korei, Francji i Szwecji, – które wprowadziły taką możliwość dla użytkowników Internetu.

Proces wdrożenia przez NASK IPv6 w DNS został poprzedzony przez ponad roczny okres testów przeprowadzonych w celu zapobieżenia ewentualnym problemom i wyeliminowania zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci.

Formalnie zakończenie wdrożenia nastąpiło 4 czerwca przez zmianę konfiguracji serwerów nazw dla domeny .PL dokonaną na wszystkich serwerach ROOT na świecie.

IPv6 jest nowoczesnym protokołem, który stopniowo będzie zastępował obecny protokół IP w wersji 4.

Główne zaletą protokołu IPv6 jest znacznie większy zakres adresów IP dla urządzeń pracujących w sieci Internet.

Jego zastosowanie rozwiąże problem zwiększonego zapotrzebowania na stałe adresy IP i stopniowego wyczerpywania się puli adresów IPv4. Ze względu na bardzo duże potencjalne zapotrzebowanie telefonii 3G (trzeciej generacji) na adresacje IP, adresy IPv6 będą zapewne szeroko stosowane przez operatorów telefonicznych – mówi kierownik Działu Domen NASK Andrzej Bartosiewicz.

Inne zalety protokołu IPv6 to automatyczna konfiguracja interfejsów sieciowych, wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie i uwierzytelnianie, uproszczona struktura nagłówka zwiększająca szybkość działania czy też możliwość rozszerzania nagłówka.

Obecnie jesteśmy na początku drogi wdrażania protokołu IP w wersji 6. Z czasem coraz więcej dostawców Internetu będzie uruchamiało IPv6 w swoich sieciach, dając abonentom możliwość korzystania z zalet tego protokołu.

Nie należy oczekiwać w najbliższych latach porzucenia protokołu IPv4. Będziemy obserwowali stopniowe zastępowania IPv4 przez IPv6, a zmiana będzie miała charakter raczej ewolucyjny niż rewolucyjny – dodaje Andrzej Bartosiewicz.