IT na trzecim miejscu

Jest praca dla informatyków. Z corocznego badania Pracuj.pl wynika, że tylko firmy przemysłowe i handlowe potrzebowały większej ilości pracowników niż informatyczne.

Prawie 12% ogłoszeń o pracę, jakie ukazały się w portalu Pracuj.pl w minionym roku, opublikowały firmy działające w branży nowych technologii i IT.

To niemal 5500 ofert pracy w ciągu 365 dni! Tylko firmy przemysłowe i handlowe miały większe potrzeby (odpowiednio 22,6% oraz 12,3%).

branża: ofert:

przemysł 22,6%
handel i sprzedaż 12,3%
nowe technologie i IT 11,8%
budownictwo i nieruchomości 6,1%
bankowość, finanse, ubezpieczenia 5,8%

Należy oczywiście wziąć pod uwagę, że nie wszyscy pracownicy zatrudniani w firmach informatycznych to informatycy. Potrzebni są tam finansiści, handlowcy, itd.

Ale trzeba też pamiętać, że specjalistów od komputerów i programów potrzebują też przedsiębiorstwa działające w innych branżach – instytucje finansowe, firmy logistyczne, sieci sklepów czy firmy handlowe.

Z badania wynika, że do informatyków (niezależnie od branży, w której mają pracować) skierowanych było 11,6% wszystkich ofert pracy.

To również dało im trzecie miejsce, jednak różnica między miejscem pierwszym (sprzedawcy, handlowcy) a drugim (inżynierowie) i trzecim (informatycy) są nieznaczne – niespełna jeden punkt procentowy.

dział w firmie: ofert:
inżynieria, produkcja, technologie 12,7%
sprzedaż detaliczna i hurtowa 12,3%
nowe technologie i IT 11,6%
obsługa klienta, call center 6,5%
finanse, ekonomia 5,0%

Żródło: Praca i oferty pracy – Pracuj.pl