Jak zostać specem od Linuksa?

Ten wyczerpujący przewodnik po jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa bez dwóch zdań zasługuje na miano „Biblii Linuksowca”.

Zawiera pełne i przejrzyście podane informacje o instalowaniu i konfigurowaniu systemu, korzystaniu z niego w pracy i w domu, administrowaniu systemem a także o jego współpracy z innymi platformami systemowymi, takimi jak Windows i Mac OS.

„SUSE Linux 10. Księga eksperta” jest cennym źródłem wiedzy o najnowszej wersji tej dystrybucji systemu.

Wykład rozpoczyna się od niezbędnych do rozpoczęcia fascynującej przygody z Linuksem podstawowych informacji, dotyczących jego instalacji, optymalnej konfiguracji środowiska wraz ze sterownikami sprzętu, a także korzystania z systemu oraz dostarczanych z nim aplikacji w sposób umożliwiający wygodną i efektywną pracę.

W dalszej części książki bardziej dociekliwi Czytelnicy znajdą wartościowe informacje o strukturze i funkcjonowaniu systemu (niezbędne, by stać się świadomym użytkownikiem) oraz wiadomości dla sprawnych administratorów systemu – o używanych przez Linux systemach plików i protokołach, przez zarządzanie kontami użytkowników, aktualizację elementów systemu i obsługę kopii zapasowych, aż po zarządzanie jądrem i modułami.

Wiele miejsca poświęcono praktycznemu wykorzystaniu mechanizmów stanowiących najmocniejszą stronę SUSE Linux – funkcji zapewniających bezpieczeństwo i bezproblemową współpracę z innymi systemami operacyjnymi i popularnymi biurowymi programami użytkowymi.

Nie zabrakło także wyczerpujących informacji pozwalających wykorzystać SUSE Linux do obsługi serwera sieci lokalnej czy serwera WWW.

Dopełnienie stanowią rozdziały poświęcone programowaniu w środowisku Linuksa – tworzeniu aplikacji w języku C, pisaniu skryptów w językach Perl i Python, obsłudze baz danych za pomocą MySQL czy wreszcie wykorzystaniu PHP do tworzenia dynamicznych serwisów WWW.

Wszystkie zawarte w tekście informacje można natychmiast wypróbować w praktyce – wraz z książką dostarczana jest płyta DVD zawierająca kompletny pakiet instalacyjny systemu.

Wydaną przez Helion „Księgę eksperta” można polecić wszystkim tym, którzy pragną świadomie używać systemu i w pełni wykorzystać jego potencjał – od zaawansowanych użytkowników aż po administratorów sieci i serwerów linuksowych.

SUSE Linux jest jedną z najpopularniejszych kompletnych dystrybucji Linuksa.

Jego powodzenie na świecie nieustannie rośnie, co jest zasługą nie tylko jakości samego produktu, rozwijanego w ramach projektu openSUSE olbrzymią liczbę użytkowników i programistów z całego świata, ale i kompleksowego wsparcia zapewnianego użytkownikom przez firmę Novell.

SUSE Linux to stabilny, wydajny i niezawodny system operacyjny, sprawdzony przez tysiące użytkowników prywatnych i korporacyjnych jako podstawa działania komputerów domowych, stacji roboczych i serwerów sieciowych.

SUSE Linux jest ceniony na całym świecie za prostotę instalacji i użytkowania, bogactwo zawartych w pakiecie narzędzi i programów użytkowych oraz skuteczność wbudowanych rozwiązań bezpieczeństwa.

Źródło: Novell
SUSE Linux 10. Księga eksperta