Jaka przyszłość technologii radiowych?

W tym tygodniu odbędzie się spotkanie organizacji IEEE, które będzie miało kluczowe znaczenie na dalszy rozwój standardu 802.20 Mobile-Fi. IEEE dokona wyboru nowych władz, co będzie miało bezpośredni wpływ na szybkość prac nad określeniem specyfikacji tej technologii i jej potencjału.

„Szybkość postępów prac nad 802.20 zależy od wyboru nowego przewodniczącego i tego, kto go będzie wspierał” – powiedział Joe Barrett, wiceprezes ds. marketingu firmy Flarion, jednego z kluczowych graczy, zainteresowanych technologią 802.20. W trakcie poprzedniego spotkania wyborczego, które miało miejsce w czerwcu ubiegłego roku, stało się jasne, że władze IEEE będą wstrzymywać rozwój standardu 802.20. Wówczas szefami grupy roboczej 802.20 stali się przedstawiciele firm Lucent i NTT, zastępując na stanowiskach osoby związane z firmami Flarion, Navini i ArrayComm. W opinii przedstawicieli Navini, niektóre osoby – szczególnie związane z NTT – zawiązały „pakt” w celu przejęcia kontroli nad organizacją od firm zainteresowanych technologiami 4G i zagwarantowania, że standard 802.20 nie zostanie opracowany zanim na rynek wejdą 3G i 802.16e.

Technologia WiMAX stanowi obecnie mniejsze zagrożenie dla telefonii 3G niż 802.20, gdyż rozpatrywana jest raczej jako uzupełnienie obecnych rozwiązań bezprzewodowych niż ich konkurencja.

Źródło informacji: The Register