Japońska ofensywa Linuksa?

Największy japoński operator telefonii komórkowej, firma NTT DoCoMo, poprosił producentów aparatów o intensyfikację prac nad modelami wykorzystującymi system operacyjny Linux.

DoCoMo chce już w przyszłym roku zaoferować swoim abonentom przynajmniej kilka linuksowych modeli „komórek”. Dzięki zastosowaniu tego systemu operacyjnego, producenci tacy jak NEC, Panasonic, Toshiba i Fujitsu, będą mogli obniżyć ceny niektórych swoich telefonów. Przedstawiciele operatora zapewniają, że nie zależy im na promowaniu konkretnej platformy programowej, uważają jednak, że klienci powinni mieć możliwość wyboru. Zwłaszcza, że alternatywne systemy operacyjne mogą przyczynić się do obniżenia cen aparatów.

DoCoMo może pochwalić się nie tylko dużą liczbą abonentów, ale też doskonałą reputacją. Japoński gigant jest powszechnie postrzegany jako firma, która wytycza najnowsze trendy technologiczne w branży telefonii komórkowej. Dlatego decyzja DoCoMo może mieć duże znaczenie dla popularyzacji Linuksa na tym rynku. W chwili obecnej większość znaczących producentów posiada w swojej ofercie, lub planuje wkrótce wprowadzić na rynek, telefony wykorzystujące Linuksa. Są to jednak pojedyncze modele i na dzień dzisiejszy Linux jest na masowym rynku telefonów komórkowych praktycznie nieobecny. Jednak według prognoz IDC, do roku 2006 system ten może zagarnąć już 4,2% rynku oprogramowania dla zaawansowanych aparatów.