„Kablówka” jak światłowód

Już w przyszłym roku fińska firma Teleste będzie udostępniać abonentom telewizji kablowej łącza internetowe o przepustowości do 100Mb na sekundę. To 50-krotnie więcej, niż standardowo oferują dzisiejsze „kablówki”.

Obecnie transmisję na poziomie 100Mbps uzyskuje się tylko przy użyciu światłowodów. Wymaga to jednak specjalnej infrastruktury, a sieć kablowa jest gotowa do wykorzystania. Finowie opracowali rozwiązanie pozwalające na rekordowy transfer z użyciem istniejących kabli. Koszt podłączenia będzie wahać się od 50 do 200 euro. Usługa „Ethernet-to-the-home” daje Teleste ogromną przewagę nad konkurencją – przedstawiciele firmy oceniają, że do katalogu innych dostawców podobne łącza trafią nie wcześniej niż w drugim kwartale 2007 r.

Obecnie Teleste prowadzi testy w Holandii. Prawdopodobnie w pierwszej fazie udostępniania usługi większość użytkowników będzie korzystać z łącz nie wykorzystujących maksymalnych możliwości „Ethernet-to-the-home”, które na dzisiejsze standardy jest po prostu zbyt szybkie. Pracownicy Teleste przewidują jednak, że już za kilka lat za absolutne minimum uznawane będą łącza zapewniające transmisję na poziomie 30Mbps.

Źródło: ZDNet