KDE 3.0alpha1

Na stronach projektu KDE dostępne są już informacje na temat kolejnej i nowej wersji projektu KDE 3.0alpha1.

KDE jest projektem zapoczątkowywanym przez Matthiasa Ettrichta w 1996. Celem projektu KDE jest połączenie potęgi Unixa z nowoczesnym interfejsem użytkownika. Krótko mówiąc KDE jest łatwym w użyciu współczesnym desktopem dla Uniksa. W połączeniu z Linuksem tworzy bezpłatną oraz otwartą platformę umożliwiającą wszelkie modyfikacje włączając w to kod źródłowy. Dostarcza alternatywy dla innych systemów/desktopów dostępnych na rynku.

KDE jest desktopem dostępnym dla większości rodzajów Uniksów w tym: Linux, Solaris, FreeBSD, Irix, HP Ux. KDE jest oprogramowaniem na licencji GNU. Natomiast wszystkie aplikacje KDE posiadają licencję GPL.

KDE używa zestawu narzędzi Qt C++ crossplatform, które posiadają własną licencję na podstawie której można używać Qt bezpłatnie przy tworzeniu oprogramowania tak długo jak dostępny będzie kod źródłowy aplikacji.

KDE 3.0alpha1 to trzecia generacja tego potęrznego, łatwego w użuciu, a co najważniejsze darmowego projektu. Nowa wersja oparta jest na klasycznej i nowej bibliotece TrollTech Qt 3.0.0beta6. KDE posiada ogromne zaplecze programow – ponad 100 aplikacji biurowych, administracyjnych, multimedialnych, sieciowych i innych. Po szczegółowe informacje zapraszam na stronę projektu.