Klez już nie przewodzi

W minionym miesiącu najaktywniejszym wirusem działającym w Internecie okazał się Yaha-E, spychając dotychczasowego lidera (robaka Klez-H) na drugie miejsce – podała firma MessageLabs.

Do czwartku firma wykryła wirusa Yaha-E aż 367 158 razy co sprawia, że jest to najpopularniejszy wirus w lipcu. Na drugim miejscu znalazł się robak Klez-H, który został wykryty 332 343 razy. Kolejne miejsca przypadły wirusom Sobig-E (zablokowany 188 235 razy), BugBear-B (108 206) i Sobig-A (63 076). Statystycznie, 1 na 166 listów elektronicznych zawierał wirusa, co jest wartością zbliżoną do średniej. Żaden z wirusów, które znalazły się w gorącej dziesiątce listy MessageLabs, nie był nowym robakiem. Natomiast kilka z nich znów zwiększyło swoja obecność w Sieci, wzmagając czujność antywirusowych radarów MessageLabs.

W lipcu zaobserwowaliśmy rosnący trend rozprzestrzeniania się trojanów za pośrednictwem poczty elektronicznej, typowo wysyłanych jako załączniki do maili zawierających spam. Trojany tego typu zwykle są przerabiane i rozsyłane ponownie, co umożliwia im ukrycie się przed działaniem programów antywirusowych, powiedział przedstawiciel MessageLabs. Przykładowo, w tym miesiącu firma wykryła następujące odmiany tego samego trojana: Downloader.DI!Eloan (1083 detekcje), Downnloader.DI!WFd7f3 (589 detekcji), Downloader.DI!Heloc (522 detekcji) i Downloader.DI!WF97bc (110 detekcji).

MessageLabs oferuje także usługi anty-spamowe. W lipcu, blisko 79,7 mln z wszystkich 156,6 mln elektronicznych listów skanowanych przez firmę zawierało niechciane treści reklamowe. Oznacza to, że ponad połowa maili jakie przechodzą przez serwery MessageLabs zawierała spam.

Źródło informacji: The Register