Kod Windows dostępny dla wszystkich!

Korporacja Microsoft potwierdziła informacje, jakoby część kodu źródłowego systemów Windows NT/2000 została wykradziona i umieszczona w Internecie. Przedsiębiorstwo nie potrafi określić w jaki sposób doszło do przecieku.

Według informacji podanych przez Microsoft, w zabezpieczeniach sieciowych przedsiębiorstwa nie odkryto naruszeń bezpieczeństwa, a wyciek kodu nie powinien mieć wpływu na użytkowników systemów NT oraz 2000.

Rzecznik prasowy przedsiębiorstwa poinformował o incydencie Federalne Biuro Śledcze (FBI), które zajęło się sprawą.

Wykradzione źródła zawierają kod assemblera, C i C++ – może to doprowadzić do odkrycia nowych luk w systemie i skutecznego ich wykorzystania.

Początkowo mówiono o 200mb kodu, jednak aktualne informacje podają, że jest to 600mb źródła. Microsoft potwierdził te dane. Stanowi to 15% kodu systemu Windows.

Według niektórych analityków została wykradziona znacznie większa ilość kodu, około 13,5 mln. linii kodu, zaś cały system Windows 2000 to około 35 mln. linii.

Thor Larholm z PivX Solutions LLC ostrzega przed nowymi atakami skierowanymi przciwko użytkownikom Windows 2000 i NT. Wszystko jest zależne od kodu, jaki został wykradziony. W ciągu następnych tygodni użytkownicy systemów otrzymają odpowiedź, jaki wpływ miał wyciek kodu na ich bezpieczeństwo.

Kod systemu jest rozpowszechniany przez sieci p2p oraz IRC.

Źródło informacji: InfoWorld

Zobacz również:

Open source Windows?