Kolejne aresztowania w sprawie wyłudzeń 419

Holenderska policja aresztowała niedawno 12 osób podejrzanych o wyłudzanie pieniędzy za pomocą schematu identyfikowanego numerem 419 (tzw.: Nigerian scam).

Czterech najważniejszych zostanie wysłanych do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozić im będzie 20 lat więzienia.

Generalnie policja zaobserwowała niewielki spadek tego typu wyłudzeń. Radość jest jednak przedwczesna. Ostatnie aresztowania to tylko czubek góry lodowej, a policja zapowiada aresztowanie członków kolejnych 23 grup oszustów działających tylko dzięki naiwności ludzi.

Podejrzani rozsyłali spam z prośbą o pomoc w transferze dużych sum z politycznie lub ekonomicznie niestabilnego afrykańskiego kraju.

W zamian za pomoc oferowano wysoką prowizję. To jedno z najpopularniejszych oszustw internetowych ostatniej dekady, a jego korzenie sięgają czasów jeszcze sprzed upowszechnienia Internetu.

Nigeryjski mailing znany jako „zaliczka” lub „419” (od numeru, jaki w nigeryjskim kodeksie karnym posiada paragraf o tego typu oszustwach) służy do wyłudzania od naiwnych Internautów pieniędzy na „koszty manipulacyjne” związane z transferem pieniędzy z Afryki do któregoś z zachodnich banków.

Źródło: x86.pl