Kolejny kontrakt IBM na superkomputer

Firma International Business Machines podpisała kontrakt z Armią Stanów Zjednoczonych na budowę jednego z najwydajniejszych superkomputerów na świecie, który ma uczestniczyć w badaniach nad nowymi rodzajami broni. Wojskowy komputer będzie nosił nazwę „Stryker” i będzie pracował na Linuksie.

Ministerstwo Obrony USA wyda na maszynę ok. 15 milionów USD. Komputer zostanie umieszczony w Głównym Centrum Badawczym Laboratorium Army Research w Aberdeen. Moc obliczeniowa maszyny wyniesie 10 teraflopów, czyli 10 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w trakcie sekundy matematycznych. Wykonanie takiej ilości działań za pomocą kalkulatora zajęłoby jednej osobie 8 milionów lat.

Nie jest to pierwsza tego typu inwestycja w produkty IBM., bowiem to do amerykańskiego Departamentu Obrony trafi nowy superszybki komputer IBM, przeznaczony do symulacji wojennych i prognozowania pogody, który będzie wykonywał ok. 20 bilionów operacji matematycznych na sekundę. Superkomputer ma się składać z 368 oddzielnych jednostek, które łącznie będą miały ok. 3 tys. mikroprocesorów 64-bitowych produkowanych przez IBM. Maszyną będzie zarządzać system operacyjny AIX – wersja systemu Unix firmowana przez IBM.

Zobacz również:
– Superkomputer dla wojska
– Superkomputer od Apple dla armii amerykańskiej
– IBM odzyskuje koronę szybkości

Źródło informacji: Yahoo