Komputer sterowany oczami

Już wkrótce w Wielkiej Brytanii może się rozpocząć sprzedaż specjalnego komputera dla osób silnie niepełnosprawnych, który jest sterowany oczami. Kontrolę nad komputerem zapewnia kamera umieszczona w miejscu panelu dotykowego.

Komputer Iriscom, który naśladuje ruch myszki dzięki obserwacji oczu użytkownika, jest już dostępny w sprzedaży w krajach hiszpańskojęzycznych i Portugalii. Kursor na ekranie podąża za wzrokiem użytkownika, a tradycyjnemu kliknięciu ikony odpowiada zamruganie. Komputer może być używany nawet przez osoby, które nie kontrolują mrugania, gdyż aby „kliknąć” ikonę należy patrzeć w pewien ograniczony obszar ekranu. Dodatkowo komputer ma opcję wyświetlania na ekranie klawiatury, dzięki czemu użytkownik może wprowadzać do maszyny teksty. Maszyna Iriscom może być pomocna dowolnej osobie, która jest w stanie poruszać gałkami ocznymi, niezależnie od tego czy nosi ona okulary lub soczewki kontaktowe.

Jak wyjasnił Pedro Palomo, dyrektor zarządzajacy Iriscom, pierwotnie system został opracowany jako wsparcie dla ludzi cierpiących na zespół stopniowego zaniku czynności mięśni. „Zacząłem się rozglądać za jakimś rozwiązaniem i nic nie było” – powiedział Palomo. „Wraz z kilkoma chłopakami z Arizony opracowaliśmy ten system, co zabrało nam ponad rok. Potencjalnymi użytkownikami systemu mogą być osoby, które nie są w stanie korzystać z klawiatury i myszki i które mówią na tyle niezrozumiale, że nie da się zastosować technologii rozpoznawania mowy”.

W Hiszpanii komputer Iriscom kosztuje 6000 Euro. Dotychczas sprzedano już 15 takich systemów, a ich użytkownicy oceniają je bardzo pozytywnie.