Konkurencja dla handheldów?

Japoński operator telefonii komórkowej – firma NTT DoCoMo – uruchomi w przyszłym tygodniu nową usługę, dającą posiadaczom zwykłych telefonów komórkowych dostęp do poczty elektronicznej, kontaktów i terminarzy z programów firm Microsoft i Lotus.

Do tej pory podobne możliwości oferowało wielu operatorów, jednak usługi były dostępne tylko dla użytkowników handheldów. Teraz pojawi się pytanie: czy biznesmenom potrzebny jest komputer naręczny, skoro jako elektroniczny komunikator może posłużyć zwykły telefon? Sceptycy zwracają jednak uwagę na ograniczenia „komórek” – przede wszystkim klawiaturę, która nie nadaje się do wpisywania długich wiadomości.

System wykorzystuje oprogramowanie firmy Seven. Czy spowoduje rewolucję na rynku? Jak zwykle w wypadku najnowszych technologii poletkiem doświadczalnym będzie Japonia. Po NTT DoCoMo podobne usługi chcą wkrótce wprowadzić inni japońscy operatorzy. Ze starszej generacji oprogramowania Seven korzystają też amerykańskie firmy Sprint PCS i Cingular Wireless, a także europejscy operatorzy O2 i Orange. Być może w przyszłości i oni zdecydują się na udostępnianie podobnych usług posiadaczom telefonów komórkowych.

Źródło informacji: CNET