Konkurs ”Bezpieczni w sieci” rozstrzygnięty!

Internauci zyskali skuteczne zabezpieczenie przed nieświadomym korzystaniem z sieci za pośrednictwem tzw. dialerów. Chodzi o programy instalowane na stronach www, a często bez wiedzy użytkownika przełączające modem z normalnego numeru dostępowego na dużo droższy. Program komputerowy „SS antydialer” pomoże im uniknąć tej pułapki.

Program ten był najlepszy wśród 50 propozycji nadesłanych przez informatyków i programistów z całego kraju na konkurs „Bezpieczni w sieci”. Wybrała go Kapituła reprezentująca organizatorów: TP, Radio ZET, portal Wirtualna Polska i magazyn komputerowy CHIP.

Autorzy zwycięskiej pracy, młodzi informatycy z Tarnowa Grzegorz Zieliński i Krzysztof Jeż deklarują, że podzielą między sobą 22 tys. zł nagrody. Prowadzą niewielką firmę informatyczną „Soft Story”, przyjaźnią się od szkoły podstawowej. Opracowali wcześniej m.in. program uniemożliwiający dostęp dzieci do internetowych stron erotycznych.

„SS antydialer” jest łatwy i przyjazny w obsłudze. Pozwala na wybieranie i rozłączanie połączenia internetowego, wykrywa wszelkie próby połączenia na niedozwolone numery. Po wykryciu takiej próby można odrzucić połączenie, połączyć się albo dodać połączenie do listy dozwolonych. Zwycięski program otrzyma elektroniczny certyfikat Centrum Certyfikacji Signet.

TP ufundowała także dwa wyróżnienia, w tym płatny staż w Firmie.

TP planuje kontynuację programu „Bezpieczni w sieci”, m.in. akcję edukacyjną dla internautów. Aby wzmocnić poczucie bezpieczeństwa użytkowników Internetu, aplikacje dostępowe, które otrzymują oni wraz z zakupem usług internetowych TP będą modyfikowane i wyposażane w mechanizmy, zabezpieczające przed nieświadomym korzystaniem z dialerów.

Wprowadzane obecnie nowe umowy TP z service providerami, firmami oferującymi usługi za pośrednictwem linii o podwyższonej płatności (0-700), zaostrzają system kontroli i zwiększają ich odpowiedzialność za praktyki nieuczciwe wobec Klientów. Dotyczy to także dialerów internetowych.

Źródło: Serwis prasowy TP

Zobacz również:

Bezpieczni w Sieci – wygraj 20 000 złotych