Konsumenci skarżą a Microsoft płaci

Firma Microsoft zgodziła się zapłacić 200 milionów dolarów ugody w pozwach grupowych wytoczonych przez konsumentów z siedmiu amerykańskich stanów, które dotyczyły zawyżonych cen produktów. Jest to już 10 ugoda w pozwie grupowym w ciągu roku.

Konsumenci oskarżają Microsoft o to, że wykorzystuje monopol swojego systemu operacyjnego Windows, który systematycznie utrudnia wejście na rynek innym firmom komputerowym oraz narzuca wygórowane opłaty za swoje produkty.

Na podstawie ugody konsumenci otrzymają kupony, które pozwolą na zakup sprzętu komputerowego bądź oprogramowania o całkowitej wartości 200 milionów dolarów, zaś kupony, które nie zostaną wykorzystane posłużą do kupna sprzętu i oprogramowania dla szkół.

Wszystkie ugody kosztować będą Microsoft około półtora miliarda dolarów jednak nie jest to wszystko, co będzie musiała zapłaci firma Billa Gatesa – kolejne grupowe pozwy już czekają w sądach następnych pięciu stanów.

Ponadto Microsoft zmaga się z pozwami także i w Europie, gdzie w przyszłym miesiącu odbędzie się zamknięte przesłuchanie przed Komisją Europejską w związku z oskarżeniem firmy o praktyki monopolistyczne w krajach Unii Europejskiej.

Jak zatem widać przed Microsoft ciężka droga – oby tylko nie odbiła się na cenach przyszłych produktów.