Kosztowna poufność

Niemiecka firma CryptoPhone wprowadziła do sprzedaży telefon komórkowy przeznaczony dla bankierów, prawników oraz kadry zarządzającej największych korporacji. Urządzenie jest odporne na podsłuch elektroniczny i według producenta gwarantuje całkowitą poufność rozmów.

Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda jak zwykła hybryda komputera naręcznego i telefonu, jednak najważniejsze jest to, czego nie widać gołym okiem – oprogramowanie szyfrujące. Dzięki niemu rozmowa może być odbierana wyłącznie przez podobny telefon lub komputer, na którym zainstalowano odpowiednią aplikację. Producent zapewnia, że z zastosowanym algorytmem szyfrującym nie radzą sobie nawet najbardziej wyrafinowane urządzenia podsłuchowe. Telefon ma zapewnić ochronę przed przestępcami i szpiegostwem przemysłowym, jednak – podobnie jak miało to miejsce w wypadku narzędzi do szyfrowania poczty elektronicznej – twórcy rozwiązania mogą mieć problemy natury prawnej. Chodzi o wątpliwości, w jakich celach taka poufna komunikacja będzie wykorzystywana. I choć producent zapewnia, że będzie sprawdzać ewentualne powiązania przestępcze każdego kupującego, w kilku państwach CryptoPhone może spodziewać się pozwów sądowych. Eksperci przypuszczają, że firmę może zaskarżyć m.in. holenderska policja, która należy do najbardziej aktywnych na świecie „podsłuchiwaczy” – każdego roku monitoruje 12 tys. linii telefonicznych.

Premiera CryptoPhone została z kolei bardzo przychylnie skomentowana przez organizacje chroniące prywatność obywateli. Ich przedstawiciele przyczyn niechęci rządów wobec niemieckiego telefonu dopatrują się przede wszystkim w rosnącym natężeniu państwowej inwigilacji, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach. Zwłaszcza, że jeśli CryptoPhone odniesie sukces, być może w przyszłości pojawią się podobne urządzenia skierowane na rynek masowy. Taka wizja z pewnością nie podoba się ludziom, którzy nami rządzą. „Nie liczyłbym, że rządy zostawią tę sprawę w spokoju” – mówi Simon Davies, szef brytyjskiego oddziału organizacji Privacy International. Dlatego bardzo możliwe, że już wkrótce pojawią się przepisy jednoznacznie delegalizujące stosowanie takich urządzeń.

„Kryptofon” będzie sprzedawany przez Internet. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Microsoftu, a jego produkcją zajmuje się tajwańska firma High Tech Computer. Zestaw, w którego skład wchodzą dwa telefony, kosztuje 3,5 tys. euro.

Źródło informacji: Wired